Daha iyi çalışma koşulları için grev

Kamu sosyal ve eğitim hizmetlerinde yaklaşık 330.000 çalışan için TİS görüşmelerinin ikinci turunda da bir sonuç çıkmadı. – Birleşik Hizmet Sendikası- Ver.di’nin verdiği bilgiye göre ülke çapında 26.000 çalışan greve gitti.Kuzey Ren-Vestfalya, Aşağı Saksonya, Hesse, Bavyera, Baden-Württemberg, Hamburg, Schleswig-Holstein ve Mecklenburg-Vorpommern’da çalışanlar greve çıktı, eylemler düzenledi. Diğer yerlerin yanı sıra Marburg ve Hannover’de merkezi mitingler gerçekleşti. 

( https://www.migrantinnen.net/kendini-goester-disari-cik/ )

Foto: Mehtap Kandilli

 

Belediye İşverenleri Birliği (VKA) ile 16 Mayıs’ta devam edecek olan görüşmelere dek kreşlerde ve tam gün bakımda, sosyal hizmet ve engellilere yardımda eylem günleri gerçekleştirileceğini açıklayan Ver.di sendikası bölgesel kampanyalarla da taleplerine sahip çıkacak. 

Ver.di başkan yardımcısı Christine Behle, “İşverenler şimdiye kadar müzakerelerde herhangi bir uzlaşma göstermediği için meslektaşlar büyük ölçüde hayal kırıklığına uğradı. Çocuklar için kreş ve anaokullarında durum yıllardır gergin ve personel sınırında. Gerçekten pedagojik olarak çalışabilmek için 173.000 uzman eksik.“ dedi. TİS görüşmelerinde Ver.di çalışma koşullarının iyileştirilmesi, vasıflı işçi eksikliğine karşı önlemler alınması gibi talepler ileri sürüyor. TU Darmstadt tarafından yapılan bir anket, çalışanların neredeyse yüzde 50’sinin kötü çalışma koşulları nedeniyle mesleği bırakmayı düşündüğünü gösterdi.

Behle, Ver.di’nin 5 Mayıs’ta grev ve eylem günü çağrısı yapmasının tesadüf olmadığına dikkat çekti ve şöyle dedi:”Bugün, kendi kaderini tayin eden bir yaşam için mücadele eden engelli insanların eşitliği için Avrupa protesto günüdür. Engelli destek birimlerinde çalışanlar bugünün taleplerini açıkça desteklemektedir.”

Göppingen’den grev izlenimleri

Mehtap Kandilli

Ver.di sendikasının çağrısıyla Göppingen şehir merkezinde greve katılan 300 kişi taleplerini birlikte dile getirdiler. Bir çok anaokulu ve kreşin kapalı olduğu Göppingen’de eğitimciler, daha iyi çalışma koşulları, yeterli personel, daha iyi ücret talep ettiler. Katılımcıların çoğunu genç çalışanlar oluşturdu. „Personel sayısının az olması nedeniyle işlerimizi yetiştiremez duruma geldik. İdari işleri, raporlarımızı boş saatlerimizde yapmak zorunda kalıyoruz. Özel eğitime ihtiyaç duyan cocuklar için zaman ve personel sıkıntımız var. Ukrayna’dan gelen çocuklar için anaokulunda yer yok. „ diyen çalışanlar talepleri için mücadeleye devam edeceklerini söylediler. Ver.di sendikası adına yapılan konuşmalarda da „taleplerimiz daha fazla hak ,eşit muamele ,daha fazla ücret istiyoruz. Taleplerimiz kabul edilene dek greve devam edeceğiz“ denildi. Göppingen’de 1 Mayıs eyleminde Belediye Başkanı Alex Maier’in anaokulu çalışanlarının mücadelesini desteklediği konuşmasını anımsatan sendikacılar „alkışlanmak yeterli değil, taleplerimiz kabul edilmeli“ diye konuştular. GKB Göppingen üyeleri de greve destek verdi.  

Hastane çalışanlarının mücadelesi sürüyor

Öte yandan Kuzey Ren-Vestfalya’daki altı üniversite hastanesinin çalışanları, daha fazla personel ve daha iyi çalışma koşulları için mücadele ediyor. Şimdi kavgaları bir sonraki tura giriyor, çünkü işverenler çalışanların 100 günlük ültimatomunu görmezden geliyor. 

Ver.di sendikası bir açıklama yaparak Kuzey Ren-Vestfalya üniversite hastanelerinde personel sıkıntısı, personel göçü, iş yoğunluğu ve zaman eksikliğinin günlük işlerin bir parçası olduğunu söyledi ve pandeminin çalışanların aşırı yüklenmesini artırdığını hem hastaların hem de personelin bu durumdan muzdarip olduğunu dile getirdi. 

Aachen, Bonn, Düsseldorf, Essen, Köln ve Münster’deki altı üniversite kliniği, Kuzey Ren-Vestfalya’daki hastane bakımının omurgasını oluşturuyor ve devletin sorumluluğunda. Eyalet seçim kampanyalarında neredeyse tüm parti temsilcileri hastane çalışanlarının talepleri lehine konuşuyor. Bununla birlikte, Kuzey Ren-Vestfalya eyaleti işverenler birliği (AdL), sendikanın tüm müzakere taleplerini ve ültimatomu da görmezden geldi. Pazartesi günü başlayan grev oylamasında 6 üniversite hastanesinde sendikalı çalışanların yüzde 98,31’i oy kullandı. 4 Mayıs 2022 Perşembe gününden itibaren, klinik çalışanları Cumartesi günü Düsseldorf’ta büyük bir gösteri ile taleplerini dile getirmeye devam edecekler.

, ,