Çağa Ayak Uyduran Radyoculuk ve Feminist Podcastler 

Elif Çiğdem Artan

Sıradan bir pazar sabahı, ama izin günü. Uzun bir kahvaltının hazırlığı, demlenen taze çay, fırından yeni çıkan peynirli börek… Eskiden olsa, arkada hafif sesiyle çalan bir radyo da hayal edebilirdim. Mesela, hafta sonu gazetelerini okuyup değerlendiren bir program. Lâkin artık her şeyi cep telefonlarımızdan ya da bilgisayardan, yoğunluklu olarak da müzik platformlarından dinliyoruz. Spotify, iTunes, Soundcloud… Ama radyo kaybolmadı, sadece çağa ayak uydurdu. Eskiden belli saatlerde yayınlanmasını beklediğimiz radyo programları gibi, bugün, podcastlerin yeni bölümlerini takip ediyoruz. 

En yalın ifadeyle “sesli blog” olarak tanımlayabileceğimiz podcast, videoya alternatif sesli internet yayıncılığı. Her şeyin dijitalleşmesiyle birlikte, günümüzde, radyolar da yayınlarını programlar halinde bölüp, podcast olarak internete yüklüyorlar. Ama podcastin radyo yayıncılığından en büyük farkı kolay üretimi ve çoklu dağıtım kanalları. Podcast kaydı, evde yapılabilecek kadar basit. İnternetten kolaylıkla kayıt kitleri, mikrofon-kulaklık vb. satın alınabiliyor. Hem de uygun fiyatlara. Onlar olmasa zaten cep telefonlarının ses kayıt özellikleri var. Podcast dağıtımı için de az önce saydığıma benzer birbirine alternatif pek çok platform ücretsiz yayıncılık imkânı sağlıyor. Hâl böyle olunca derdi olan anlatıyor mikrofona: Terapistler, tarihçiler, kalbi kırık kadınlar, kültür-sanat çalışanları, doğa-hayvan-insan hakları savunucuları, kanaat önderleri, politik öfkeliler… Böylelikle de, bugün, radyoya kıyasla zengin bir içerik sunumuyla karşı karşıyayız.  

Podcastin en büyük avantajı dilediğiniz zaman dilediğiniz konuda dinleyecek bir şeyler bulabilmeniz. Evi mi temizleyeceksiniz? Açın oradan feminist bir podcast kanalı; fişe süpürgeyi, kulağa da kulaklığı takıp deterjanları güncel kadın politikası tartışmalarıyla köpürtün. Akşama yetiştirilmesi gereken yemek mi var? Çorbayı biraz da modern sanat eleştirileriyle kaynatın. Herkesin merakına yetecek kadar podcastimiz mevcuttur. 

Spotify’da ücretsiz dinleyebileceğiniz feminist podcast önerileri (Türkçe ve Almanca diye eklesek!)

Feminist Mekânda Cuma Buluşmaları:

Kasım 2018’den bu yana Feminist Mekân’da gerçekleştirdiğimiz Cuma Buluşmaları podcast olarak yayında. 

Kamusal Alanda Tabusal Konular: 

Üniversite kampüslerinden hastanelere, parklardan kurumsal toplantı odalarına, dijital mekanlardan belediye binalarına birçok kamusal alanda tabu sayılan cinselliği çeşitli boyutlarıyla ele alan Rayka Kumru, mikrofonunu kamusal alanlarda tabuları çalışanlara uzatıyor. Meydanlar, stadyumlar, akademi, parklar, kamu binaları, diaspora, sahiller, dernekler, diskurlar… Hepsi bizim! Tabu sayılan konuları kamusal alanda çalışarak aynı konuları tabu olmaktan çıkartacak, tabuları akademik ya da saha deneyimlerine konu edinmiş. BU TÜMCENİN İLETİSİ NET DEĞİL! Türkiyeli ya da Türkçe konuşan insanların toplandığı kamusal bir alan burası. 

Mor Masallar:

Eärwen Morçete gururla sunar: Mor Masallar’ın sürprizlerle dolu ilk masalı. Benden duymuş olmayın ama sonunda kadınlar sonsuza dek mutlu yaşıyor. Hikâyelerin çevrildiği ve uygulandığı ana kaynak: Politically Correct Bedtime Stories. 

Scharf mit alles:

Sibel Schick wurde 1985 in Antalya, Türkei, geboren, und zog 2009 nach Deutschland. Sie arbeitet als Autorin, Journalistin, Speakerin und Social-Media-Redakteurin, und studiert Soziologie an der Universität Leipzig. In Ihrem Podcast “Scharf mit alles” nimmt sie gesellschaftliche Machtverhältnisse auseinander. 

Schamlos: 

Der Comedy-Podcast für niveaulose Feminist*innen. Von der niveaulosesten Feministin Janina Rook, mit den unterirdisch feministische Matilde Keizer und Antonia Bär. Wir reden in jeder Folge über ein Thema, an dem wir stets scheitern oder für das wir uns schämen. Mit einer umwerfenden Gästin* aus den Bereichen Literatur, Film, Musik, Politik, Comedy, Aktivismus oder deinem Instagram-Feed. Davon inspiriert improvisieren wir Comedy. Es kann nur schief gehen! Yay! Musik von Sara Nere und Ben Southam. Produziert von Janina Rook. 

, ,