Pandemi döneminde kültürel faaliyetler üretmek ve tüketmek

Covid-19 sebebiyle evlere kapatılmamızdan kısa bir süre sonra başladı tartışma: Pandemi zamanında evde nasıl vakit geçireceğiz? Tartışmayı yürütenlerin en büyük lüksü, şüphesiz, çalışmak zorunda olmamaları. İşe gitmek zorunda olan, ofis işlerini evden yürütmeye devam eden, hem ofis işlerini hem de çocuk bakımını üstlenen ya da evden eksilmeyen nüfusu gün boyu beslemek için mutfaktan çıkamayan kadınlar değiller. Bir taraf diyor ki “okuyun-izleyin,” diğer taraf itiraz ediyor “konsantre olamıyoruz.”

Bir taraf zihnini kitaplara ve filmlere yönlendirerek kendini dirençli tutmayı seçerken, bir diğer taraf hiçbir şey yapmama hakkını kulalanmak istiyor. Üretmek ve tüketmek arasında bir tartışmada seyir bulan arzlar ve talepler sonunda bugün bir dolu film, kitap, tiyatro oyunu, konser kaydı ücretsiz online erişime açıldı.

Birkaçını sizler için derledik.

 

Kitap: Exit Racism

“EXIT RACISM erscheint seit 2017 als Buch und mittlerweile in der 6. Auflage. Tupoka Ogette zeichnet darin die Entstehungsgeschichte des Rassismus, mit besonderem Blick auf Deutschland, nach und erklärt die fast unsichtbaren rassistischen Strukturen, die sich in unserem Denken und Handeln festgesetzt haben. Das Buch soll möglichst viele Menschen mit auf eine rassismuskritische Reise nehmen.”

https://www.exitracism.de/

Film: Arîn

Solin, babasıyla birlikte Londra’da yaşamaktadır. Tek kelime İngilizce bilmeyen babası kaybolunca onu aramaya başlar.

Arîn

Mizgin Müjde Arslan / 2017 / Renkli / 11’ / Kürtçe-İngilizce, Türkçe Altyazılı

 

Tiyatro Oyunu: Deli Kadın Hikâyeleri

DELİ KADIN HİKAYELERİ ilk olarak 23 Kasım 2018’de sahnelenmiştir. Mine Söğüt’ün aynı adlı eserinden uyarlanmıştır. Yazan: Mine Söğüt Uyarlayan ve Yöneten: Tufan Afşar Koreografi: Gamze Toper Repetitör: Ayça Kadıoğlu Asistan: Ayşe Köksal Oyuncular: Burcu Ger, Hande Acarel, Demet Kadıoğlu (Yasemin Çitak) (Mine Söğüt’ün izni ile uyarlanmıştır. Eserin izin hakları yazarı Mine Söğüt’e, bu uyarlamanın izin hakları uyarlayan Tufan Afşar’a aittir.)

Konser Kaydı: Andrea Bocelli: Music For Hope – Live From Duomo di Milano

12 Nisan Pazar Paskalya akşamı, Duomo katedrali ve kentin davetlisi olarak dünyaca ünlü müzik ikonu Andrea Bocelli, İtalya’ya ve tüm dünyaya sevgi, iyileştirme ve umut mesajı olarak, solo bir performans sergiledi.


Podcast: Nasıl gidiyor karantina?

Corona Virüs salgını hepimizi hazırlıksız yakaladı. Evlerimize kapandık ve “Bu iş ne kadar sürecek” diyerek beklemeye başladık. Bu sorunun cevabını ben de merak ediyorum ama merak ettiğim bir şey daha var: Herkes ne yapıyor? Ne düşünüyor, işini gücünü yürütebiliyor mu? Nasıl vakit geçiriyor? Telefona sarıldım ve aramaya başladım. – Mirgün Cabas, Gazeteci”