Kongre kararlarından: Hayır hayır demektir

Göçmen Kadınlar Birliği 6. Olağan Kongre’sini 28/29 Mayıs tarihinde Nettersheim’da yaptı. “Umudu büyüt, harekete geç, mücadeleye katıl!” şiarıyla yapılan Kongre’ye katılan delegeler Hayır hayır demektir” kampanyasını destekleme kararı aldı. Konuyla ilgili karar şöyle:

NeinHeisstNeinKAlmanya’da yaşayan yedi kadından biri hayatında en az bir kere cinsel şiddetle karşı karşıya kalıyor. Her yıl 8000 tecavüz suçu kayıtlara geçiyor. Maruz kaldıkları cinsel şiddet ve tecavüzle ilgili suç duyurusunda bulunmayan kadınların oranı ise yüzde 85-95 arasında değişiyor.
Suç duyurularının çok azında suçlular cezalandırılıyor. 2012 yılında suç duyurusunda bulunan kadınların sadece yüzde 8,4’ü saldırganın cezalandırılmasını sağlayabildi.
Federal Hükümet, cinsel suçlarla ilgili ceza yasasında değişiklik planlıyor ancak yasa tasarısında kadınların yeterince korunmadığı görülüyor. Ceza yasası, saldırganın cezalandırılması için tecavüze uğrayan kadının saldırgana karşı direnmesini, dövmesini, tırmalamasını veya kaçmasını zorunlu görüyor. Kadının defalarca hayır demesi, ağlaması veya yalvarması yeterli görülmüyor, gönüllü ilişki olarak kayıtlara geçiriliyor.
Biz Göçmen Kadınlar Birliği olarak Alman kadın kuruluşlarının ‘Hayır, hayır demektir!’ kampanyasına tüm gücümüzle destek verdiğimizi açıklıyoruz. Kadının tecavüzcüsüne bir kez dahi ‘hayır’ demesi saldırganın cezalandırılması için yeterli sayılmalıdır ve kadının beyanı esas alınmalıdır. Federal Hükümet’ten cinsel suçlarla ilgili yasa tasarısında bunu esas alması ve modern bir cinsel suçlar ceza yasası çıkarmasını talep ediyoruz.

 

 

, , ,