GKB Kongre kararlarından: Mücadeleniz, mücadelemizdir

Göçmen Kadınlar Birliği 6. Olağan Kongre’sini 28/29 Mayıs tarihinde Nettersheim’da yaptı. “Umudu büyüt, harekete geç, mücadeleye katıl!” şiarıyla yapılan Kongre’ye katılan delegeler “ Kadınlara Reva Görülen Kölelik Düzenini, Çocuklara Reva Görülen Tecavüz Düzenini Biz de Reddediyoruz!” diyerek AKP’nin kadın düşmanı politikalarını protesto ettiler, kadınların mücadelesi ile dayanışma içinde olduklarını bildirdiler.

Karar şöyle:boşanma-komisyonu-1

Türkiye’de 14 Ocak 2016’da kurulan, öncesinde neye hizmet edeceğine ilişkin büyük tartışmalar yaşanan Boşanmaların Araştırılması Komisyonu, hazırladığı 476 sayfalık raporla hedefini ortaya koydu. Komisyonda çoğunluk olan AKP’li üyelerin hazırladığı rapor, kadın ve çocuk haklarının kırıntısını bile bırakmamaya niyetli bir anlayışla, tartışmalı bir çok düzenleme öneriyor.
Çocukların tecavüzcüleriyle evlendirilmesi, çocuk evliliğinin teşviki, şiddete karşı korunma hakkının sınırlandırılması, boşanmanın zorlaştırılması, nafaka ve mal paylaşımı haklarının yok edilmesi, aile danışmanlığının dini temele oturtulması gibi tartışmalı öneriler içeren rapordaki öneriler hayata geçerse, kadınların 100 yıllık hak mücadelesinin yasal kazanımları tümüyle yok edilecek.İktidar bir kez daha kadınların ve çocukların kazanılmış tüm haklarına gözünü dikmiş durumda. Kadınlar ve çocuklar şimdi daha çok tehlikede.
Her fırsatta “ailenin korunması” gündemine kurban edilen kadınların ve çocukların hakları, iktidarın inşa etmeye çalıştığı muhafazakar toplumun yükseleceği zemini de ortaya koyuyor. Bu zemin, aileyi kendisine payanda etmeye çalışan AKP hükümetinin, devletin elini çektiği tüm hizmetlerin yükünü kadınlara yüklediği, kadınların bu yükü “rızayla”, değilse “devlet zoruyla” taşımak zorunda bırakıldığı, kadınlarla erkekler arasındaki eşitsizliğin tüm toplumsal eşitsizliğin temeli haline getirildiği bir zemindir.
Türkiye’de kadınlar yıllarca mücadele ederek elde edilen hakların ellerinden alınmasına izin vermeyeceklerini, kadınların lehine yasa ve politikalar için mücadeleye devam edeceklerini belirterek harekete geçtiler. Göçmen Kadınlar Birliği olarak mücadele eden kadınların yanında olduğumuzu, mücadelelerini mücadelemiz olarak gördüğümüzü ilan ediyoruz. Türkiye’deki kadınların sorunlarını ve mücadelelerini Alman kadınlarına duyurmak ve dayanışma ve desteği örgütlemek için elimizden geleni yapacağımızı bildiriyoruz.

, ,