Kız Kardeşlerin Sesini Duysun!

 

25-Kasım-GKB

Frankfurt Göçmen Kadınlar Derneği, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü’nde yine sokaktaydı. Berger Strasse’de diğer örgütlerden kadınlarla birlikte yürüyen Frankfurtlu kadınlar, hazırladıkları pankartlar ve sloganlarla kadına yönelik şiddete “Hayır!” dedi.

25Kasım-Ffm-GKB-2

Yürüyüşün ardından alana kurulan Açık Mikrofon’da kadınlar neden sokağa çıktıklarını anlattı. Yapılan konuşmalarda dünyanın farklı coğrafyalarında şiddete uğrayan kadınlar ve bu coğrafyalarda gün geçtikçe büyüyen kadın dayanışmalarından örnekler verildi.

25Kasım-Ffm-GKB-4

Açık Mikrofon’da dernek adına konuşma yapan Esma Uran, Kassel’de yaşayan ve haftalarca kayıp olarak aranmasının ardından bir bahçede ölü bedeni bulunan Mehtap Savaşçı ve tacize uğrayan iki genç kadına yardım etmek isterken dövülerek hastanelik edilen ve beyin ölümü gerçekleşen Tuğçe Albayrak’ı hatırlatarak, kadınların yaşamları hakkında özgürce karar verme isteklerinin hayatlarına mal olabildiğini vurguladı. Esma Uran konuşmasında ayrıca göçmen kadınlara eşten bağımsız oturma izni verilmesinin, göçmen kadınlar için koruma, aydınlatma ve danışma hizmetlerinin artırılmasının ve göçmen kadınlara siyasete katılım hakkı sağlanmasının önemlerinin altını çizerek, Göçmen Kadınlar Birliği’nin taleplerini dile getirdi.

25Kasım-Ffm-GKB-3

Film gösterimi ve müzik dinletisiyle zenginleştirilen yürüyüşte, kadınlar bir araya gelerek hemkendi seslerini dünyanın farklı coğrafyalarında yaşayan kız kardeşlerine, hem de onların seslerini Frankfurt’ta duyurdular.

,