Kadınlar anlatıyor: Bu da benden olsun! 

Dünyayı saran bir salgın, Almanya’da bizleri de evlere kapattı. Okullar, hortlar, yuvalar kapalı. Çocuklarımızın eğitim, öğretimlerine yardımcı olmak, evin işleri, hijyen, yemek ve temizliğin yanı sıra çocuklarımızı bu süreçte meşgul edebilmek, eğlendirebilmek çoğunlukla yine biz annelerin/kadınların payına düştü.    

Çoğu işler aile içinde ortaklaştırılamayabiliyor. Tek başına çocuklarını yetiştiren yığınlarca kadın var hem Almanya’da hem dünyada.   

Hem zor şartlarda çalışıp para kazanma derdi hem çocuklarını yetiştirme çabası hem de toplumda kendini kabul ettirme/savunma mücadelesi.  

Kadın, toplumda görmesi gereken saygınlığı hala görmüyor.  

Buna rağmen ve yine bu nedenle her dönem kendimizi mümkün olduğunca donanımlı kılmakta fayda var. Çünkü bu donanım hem özgüvenimize hem çevremize hem de çocuklarımızın eğitimine ve gelişimine katkı sunacak.   

Zor ve sıkıntılı bir dönemden geçerken, donanımlarımızı, tecrübelerimizi ortaklaştırmakta fayda var.  

Bu konuda benim de önerilerim olacak: 

Çocuk odasının köşelerine iplerle bağlayacağımız büyükçe bir çarşaf onların çadırı olabilir. İçini kendilerince döşeyebilir, günün belirli saatlerini geçirebilecekleri yeni bir mekana sahip olabilirler. Evin diğer üyelerini misafir olarak davet edebilir, ikramlarda bulunabilirler. 

Misafirliğe eli boş gidilmez. Ziyaretimize atıştırmalıklar götürebiliriz. Çadırda birlikte kart oyunları oynayabilir, bilmeceler sorabiliriz. Kitap okuyabiliriz, sohbet edebiliriz. Misafirliğin en güzeli kısa süreli olanıdır! deyip, onları kendi yaratıcılıklarıyla baş başa bırakabiliriz. 

Bir günü karnaval ilan edebiliriz. Evdeki kıyafetlerden kostümler üretebilir, eskilerden yeni kostümler yapabiliriz. Bir jüri seçip, taşıdığımız kostüm ile kimin ya da neyin kılığına büründüğümüzü bilmelerini sağlayabiliriz. Karnaval olunca, evin biraz süslenmesi, karnaval havası oluşturulması gerek. Birkaç atıştırmalık olmazsa olmaz. Sonrasında birlikte dans edilir, keyifli birkaç saat geçirilmiş olur.  

Herkese bu dönemde kolaylıklar ve sağlıklı günler diliyorum. Umudunuzu yitirmeyelim. Her şey güzel olacak… 

 Sevgiler 

Mahire 

 

, , ,