Hepimiz için eşit işe eşit ücret!

IMG_0457Eşit işe eşit ücret için ve ırkçılığa karşı

1 Mayıs gösterilerine katılalım!

Bir işte çalışmasına rağmen geçimini temin edemeyenlerin sayısı artmaya devam ediyor. Duisburg-Essen Üniversitesi’nin yayımladığı yeni bir araştırma da bunu doğruluyor. Buna göre, bir işte çalışan, ancak yine de Hartz IV gibi ek yardımlara muhtaç olanların sayısı 1,3 milyon. Diğer bir deyişle, sosyal yardım alanların üçte biri aynı zamanda bir işte çalışıyor. Bu durum özellikle minijob ve part-time işlerde çalışanları ilgilendiriyor. Etkilenen kesimlerin başında ise kadınlar geliyor. Bir yanda düşük ücretli işlerde çalışanların yüzde 75’ini kadınlar oluşturuyor. Diğer yanda ise, erkeklere oranla yüzde 23 daha düşük ücret alıyorlar. Ücretlerdeki bu eşitsizlik aynı zamanda işyerleri sık sık değiştirilen ve ortalamanın yüzde 30-50 altında ücret alan kiralık işçileri de vuruyor. Onlar da çalışmalarına rağmen yoksulluğa mahkum ediliyor.

Kadın işçi oranının ortalamanın üzerinde olduğu işkollarında, düşük ücretler ve güvencesiz iş koşulları insan onuruna yaraşır bir yaşamın zeminini yok ediyor. Örneğin temizlik alanında, çoğunluğunu göçmenlerin oluşturduğu 540 bin kadın çalışıyor. Bu işçilerin yarısı, 400 avroluk iş şeklindeki güvencesiz işlerde istihdam edilmiş durumda. Temizlik şirketleri, 2008 ila 2011 yılları arasında cirolarını 11 milyardan 12,8 milyar avroya yükseltti. Bu yüzden diyoruz ki:

  • Eşit işe eşit ücret!
  • Herkes sosyal güvencesi olan işlerde çalışsın!
  • Kiralık işçilik yasaklansın!

Irkçılığa karşı elele!

6 Mayıs günü NSU cinayetleri konulu dava başlayacak. 2000-2009 yılları arasında NSU üyesi Neonaziler 10 insanı katletti. Katledilenlerin dokuzu göçmen kökenliydi. Yıllarca bu cinayetlerle milliyetçi çevreler arasındaki ilişki inkar edildi, dosyalar ve belgeler imha edildi. Bugün artık, gizli servis elemanlarının nazi yapılanmalarıyla bağlantılı olduğu herkes tarafından kabul ediliyor. Solingen katliamının 20. yıldönümünde ırkçı örgütlere ve ırkçıların insanlık düşmanı düşüncelerine karşı köklü bir siyasi mücadele verildiğini hala söyleyemeyiz. Bu yüzden diyoruz ki:

 

  • Irkçı-faşist örgütler ve propagandaları yasaklansın!
  • Şeffaflık sağlansın ve NSU cinayetleri aydınlatılsın!
,