Göçmen Kadınlar Birliği 6. Kongre hazırlığında

DSCF0583 Kopie2005 yılında kurulan ve kurulduğu tarihten itibaren kadınların özlem ve taleplerini kucaklayan, çalışmalar yürüten Göçmen Kadınlar Birliği 6. Olağan Kongresi’ni topluyor.

Kadını baskı altına alan, toplumsal, sosyal ve politik yaşama katılmasının önünde engeller oluşturan her tür akım, anlayış, geleneklerle mücadele eden Göçmen Kadınlar Birliği, 6. Olağan Kongresi’ni 28- 29 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirecek. Irkçılık ve ayrımcılığa karşı, eşitlik ve özgürlük için kadınlar birlikte: Umudu büyüt, harekete geç, mücadeleye katıl! şiarıyla düzenlenen kongreye Almanya’nın değişik şehirlerinden delege kadınlar katılacak.

Kadınların eşitsizliğe, yoksulluğa, işsizliğe karşı, hak ve taleplerini savunan GKB, kongresinde de daha iyi çalışma koşulları, eşit haklar, eşit işe eşit ücret ve sosyal güvence talep edecek, kadın yoksulluğuna ve düşük ücretlere hayır diyecek. Bir çok şehirde kongre öncesinde toplantılar ve değişik etkinlikler düzenleyen Göçmen Kadınlar Birliği dernek ve gruplarının hazırlıkları ise sürüyor.

Kongrede kadın bedeni üzerinden politikalara hayır denilecek. Zira Yılbaşı gecesi Köln’de ve Almanya’nın diğer şehirlerinde yaşananlar sonrasında cinsel taciz ile ilgili yasalar yerine sığınma yasasının sertleştirilmesinden, sınırdışılardan söz edilir oldu. Cinsiyetçilik ne yazıkki halen Almanya’da da var. Cinsiyetçilik, eşitsiz ücretlendirmeyle ve iş pazarında, çocuk bakımında kadınların dezavantajlı bir dizi toplumsal koşullarda ve yasalarda kendini gösteriyor. Bu nedenle ‚Hayır, Hayır Demektir Platformu’nun talepleri ve cinsiyetçilik, ırkçılık ve ayrımcılığa karşı yapılanlar ve yapılması gerekenler de kongrenin konuları arasında yer alacak.

 

NPD, Pro NRW, AfD veya Pegida gibi çevrelerin ataerkil düşünce ve iktidar ilişkilerinin ürünü olan kadına yönelik şiddetin gerçek nedenlerinin üstünü kapamak ve kadına yönelik şiddeti, ırkçı-faşist dünya görüşlerini yaygınlaştırmak, toplumu birbirine düşürmek için kullanılmasına da dikkat çekilecek.

Barış talep edilecek.

Dünya çapında savaş ve çatışmaların sürdüğü, milyonlarca insanın ülkelerinden kaçmak zorunda bırakıldığı bir dönemde gerçekleştirilen kongrede, mültecilerin yaşam koşulları da ele alınacak. Savaş politikalarına karşı çıkılacak.

Irkçı saldırıların toplumsal olarak mahkum edilmesine yol açacak politik ortamın nasıl oluşturulabileceği de konu edilecek. Öte yandan Türkiye’de AKP hükümeti ve Tayyip Erdoğan’ın sosyal ve politik haklara yapılan saldırılar, Kürt halkına yönelik çok yönlü saldırılar, farklı düşünen insanların kovuşturulması basın ve ifade özgürlüğü, kadınlara karşı sistematik bir şiddetin uygulanması, azınlıkların bastırılması ve bu konuların Almanya’ya ve kadınların gündemine nasıl yansıdığı da kongrede ele alınacak. Barış talep edilecek.

GKB kongresinde 2005 yılından bugüne atılan adımlar gözden geçirilecek daha kitlesel bir kadın örgütü olabilmek için yapılması gerekenler de konuşulacak.

Merkezi Frankfurt’ta olan Göçmen Kadınlar Birliği’nin Almanya çapında değişik şehirlerde grupları ve Frankfurt, Köln, Rüsselsheim, Nürnberg, Berlin, Dortmund, Düsseldorf, Neuss, Göppingen ve Hamburg da bölge dernekleri bulunuyor.

, ,