Irkçılık ve ayrımcılığa karşı, eşitlik ve özgürlük için kadınlar birlikte

Irkçılık ve ayrımcılığa karşı, eşitlik ve özgürlük için kadınlar birlikte

Umudu büyüt, harekete geç, mücadeleye katıl!

Mehtap Çallı

12268842_1662237350723268_881095951_o2005 yılında gerçekleştirdiğimiz kuruluş kongremizin ardından 4 kongre gerçekleştirdik. Şimdi bir kez daha çalışmalarımızı gözden geçireceğimiz bir kongrenin hazırlıklarını sürdürüyoruz. Yaptıklarımız, yapamadıklarımız, hedeflerimiz, bu hedeflerimizin neresindeyiz, planlarımız neler? Çalışmamızın ihtiyaçlarını, tıkandığımız noktaları belirlemeye ve çözüm yolları üretmeye çalışacağız birlikte. Olumlulukları nasıl yaygınlaştırabiliriz, komisyonlarımızı daha nasıl işlevsel kılabiliriz, yönetim kurulumuzu nasıl daha fazla çalışmamızın ihtiyaçlarına yanıt verebilecek şekilde donanımlandırabiliriz?

Çalışmalarımıza kadınların ihtiyaçlarına yanıt verecek ama aynı zamanda politik gelişimimize hizmet edecek şekilde nasıl daha iyi içerik kazandırabiliriz? Amaç ve hedeflerimiz doğrultusunda daha fazla kadına nasıl ulaşabiliriz? Kadınlar olarak, göçmen kadınlar olarak yaşadığımız sorunlar ne kadar ortak ise, bu sorunların çözümünün, birlikte mücadele etmek olduğu fikrini daha nasıl somutlayabilir, bilince çıkarabilir ve yaygınlaştırabiliriz? İşte tüm bu soruların yanıtlarını bulabilmek ve çalışmalarımızı bu yanıtlar üzerinden yeniden ve yeniden planlamak üzere gerçekleştireceğiz kongremizi.. Bu nedenle ” Umudu büyüt, harekete geç, mücadeleye katıl!!!” belgisiyle hazırlanıyoruz kongremize..

Nasıl bir süreçten geçtik, son kongremizden bu yana? Dönem dönem yorulduk, dönem dönem farklı coğrafyalardaki ve yaşadığımız ülkedeki gelişmeler bizi derinden yaraladı, bazen çalışmalarımızda aksamalar oldu, bazen yaptıklarımızdan çok yapamadıklarımıza takılıp kaldık… Ama umudu ve mücadeleyi hiçbir zaman elden bırakmadık..Koşullarımız elverdiğince ve çoğu zaman elvermediğinde de, gücümüz yettiğince ve bazen gücümüzün sınırlarını da zorlayarak devam ettik çalışmalarımızı sürdürmeye… Tek ve en büyük karşılığı, bir kadına daha ulaşabilmek, bir kadın arkadaşı daha çalışmalarımızın içinde ve mücadelemize katılmış olarak görebilmek olan, en samimi beklentimizle… Ve kadın olarak, mücadelesini verdiğimiz ancak hala bizlere dayatılan, ortaklaştıramadığımız, yapmak zorunda olduğumuz binbir türlü sorumlulukla, işle, yükle…

“Az gittik, uz gittik, dere tepe düz gittik. Bir de baktık ki, bir arpa boyu yol gittik” tekerlemesi, birliğimizin çalışmalarını değerlendirirken, kıstas olarak alabileceğimiz somut bir gerçeklik olabilir. Ama aynı zamanda kendimize haksızlık ediyoruz duygusu oluşabilir. Ancak, bizler biliyoruz ki; eşit, özgür, adil ve barış içinde yaşanabilecek bir dünyaya erişebilmek için, kat etmemiz gereken yol ve bu uğurda vermemiz gereken mücadele oldukça uzun ve zorlu bir mücadele. Ve bu bilinçle hareket ettiğimizde, karşımıza çıkan tüm engelleri, zorlukları ve yorgunlukları daha bilinçli ve güçlü göğüsleyebilir, kısa bir nefes aldıktan sonra, ara verdiğimiz yerden devam ettirmeye çalışabiliriz.

Hepimizin bilincinde ve zaten tutunduğumuz en büyük dal olan, birbirimize tutunma, birbirimize güvenme, birbirimizden her daim güç alma, yeteneklerimizi birleştirdiğimizde aslında yapamayacağımız çok az şeyin olduğunu görme, kısacası örgüt bilinci her geçen gün bilince çıkıyor ve bizi mücadelenin içine çekiyor. Berthold Brecht’in bir sözünü belki biz fazlasıyla içselleştirdik; ” Mücadele edilmediğinde, zaten kaybedilmiştir, ancak mücade edildiğinde kazanma şansı vardır” Biz daha yaşanası bir dünya için mücadele etmeye çoktan karar verdik ve daha fazla kadını, bu mücadeleye ortak edebilmek için çabalarımızı güçlendireceğiz. Bu yönüyle tüm yerel çalışmalarda yeralan arkadaşlara başarılar diler, verimli bir kongre süreci dileriz.

, ,