Hayır hayır demektir!

Cinsel suçlar ceza kanununda reform

Büyük koalisyon „Hayır hayır demektir“ yönünde adımlar atıyor

nein_heisst_nein_wHayır, hayır demektir Platformu’nun başarısı: Koalisyon Partileri grup başkanları Volker Kauder (SPD) ve Thomas Oppermann (CDU) varolan cinsel suçlar ceza kanununda gerekli değişiklik ve düzenlemelerin yapılması konusunda anlaştı. Federal Adalet Bakanı Heiko Maas, hazırladığı yasa tasarısını gelen eleştiriler doğrultusunda tekrar düzenleyecek.

28 Nisan‘ da Federal Meclise sunulan yasa tasarısı tüm parti fraksiyonları tarafından yetersiz bulunurak eleştirilmişti. Hükümet ve muhalefet partileri ender rastlanır biçimde ortak bir dille, sunulan yasa tasarısının cinsel tercih ve özgürlükleri kapsamlı bir şekilde garanti altına almadığı ve „Hayır, hayır demektir“ ilkesi doğrultusunda iki tarafında rızası olmaksızın gerçekleşen cinsel eylemlerde ceza yaptırımı öngörmediğini beyan ettiler.

Tasarıda cinslere klişe bakış açısı hakim

Alman Kadın Konseyi Başkanı Anja Nordmann, mevcut yasa tasarısının eskimiş geleneksel cinsel rollere dayandırılarak kadının cinsel anlamda sistematik kullanılabilirliğinden yola çıktığını ve tasarının temel sorununun cinsel taciz durumunda kadının karşı koyması ve ‘Hayır’ demesinin ancak fiziksel savunmaya geçtiğini kanıtladığı durumlarda ciddi ve geçerli sayıldığını eleştiriyor.

Değişim için cesaret

Federal Parlamento da tasarının görüşülmesinden sonra, Kadın Dayanışma Merkezleri ve Kadın Acil Telefon hatları Birliğinden (bff)Katja Grieger ise heute Journal‘ e yaptığı açıklamada‚ „Meclisin bu yasayı gerçekten ‚ Hayır, hayır demektir ‘ şeklinde değiştirecek cesareti göstereceğini umut ediyoruz“ dedi.

Cinsel tercih ve özgürlüklerin başlı başına korunması gerekiyor

‚Hayır Demek, Hayırdır Platformu Alman Kadın Konseyi, Kadın Dayanışma Merkezleri ve Kadın Acil Telefon hatları Birliğinden (bff) ve birçok Kadın Hakları Kurumu Başbakan Merkel ve Milletvekillerine sundukları açık bir mektup‘ la yasa tasarısını, kusur ve eksiklikler barındırdığı için eleştirdiklerini bildirmişlerdi. Mektupta ayrıca „bireyin cinsel tercih ve özgürlük hakkı koruma altına alınmamış. Cinsel taciz ve saldırılar halen, saldırıya maruz kalan kişi/kadın istemediğini belirtmiş ve dikkate alınmamış olsa bile, suç kapsamına girmiyor ve ceza yaptırımına uğramıyor“ deniliyor.

Cinsel suçlar ceza kanunda tutarlı bir değişiklik gerekiyor

Sunulan açık mektup ile 300 ün üzerinde şahıs, kurum ve kuruluş „Hayır, hayır demektir ‘“ anlayışı doğrultusunda büyük bir koalisyonun oluşturulması ve cinsel suçlar ceza kanunda tutarlı bir değişikliğin hayata geçirilmesi için çağrı yapıyor.

, ,