GEW kadınları 30 saatlik iş haftası istiyor

Eğitim ve Bilim Sendikası (GEW) kadınları haftalık çalışma süresinin azaltılmasını ve maaşların arttırılmasını istiyor. Eylül ayında yapılan sendikanın “FrauenZukunftsKonferenz” / Kadın Gelecek Konferansı’nda haftalık çalışma süresinin 30 saate indirilmesi talep edildi. Talepler arasında maaşlara zam yapılması da yer alıyor.

sgi

GEW merkez yönetim kurulu üyesi ve sendika kadın politikası bölümü yöneticisi Frauke Gützkow, kadın ve erkekler için daha kısa tam gün çalışma talep ederken GEW Başkanı Marlies Tepe, kadınlar için 30 saatlik iş haftası istediklerini belirtti.

Gützkow, zaman tartışmasının sadece kadınların çalışma süreleri üzerinden tartışılmasının yetersiz olacağını, çocuğun doğumundan sonra aile çalışma süresinin sınırlandırılmasının zorunlu olduğunu ifade etti. Anne ve babalara iki sene boyunca haftalık 28-36 saatlik çalışma olanağı tanınmasını isteyen sendikacı, çalışma süresini düşürenlerin maddi kayıplarının engellenmesi için 150 Euro ek ödeme yapılmasını talep etti. Marlies Tepe de tüm çocuklara Norveç’te olduğu gibi yasal düzenleme ile anaokuluna gitme olanağının tanıınmasının gerektiğini söyledi. Bu yolla anne ve babaların çocuk bakım süresini paylaştıklarına, babaların onda dokuzunun izne ayrıldığına dikkat çekti.

Alman Kadın Konseyi (DF) de ev işleri ve çocuk bakımının eşit haklarla paylaşılması için yıllardır haftalık çalışma süresinin kısaltılmasını talep ettiklerini açıkladı. DF’nin açıklamasında haftalık çalışma süresinin 30 saate indirilmesinin tabu olmaktan çıkarılmasının eşitlikte önemli bir adım olacağı belirtildi.

, ,