Gençlik Dairesi’nin ihmali ve bir skandal

Freiburg’da dokuz yaşındaki bir çocuk annesi ve annesinin erkek arkadaşı tarafından internet aracılığıyla 3 yıl boyunca pedofillere fuhuşa sunulduğu ortaya çıktı.  ‘Erkek arkadaş’ daha önce bu tür olaylardan sabıkalı olmasına ve bu durum gençlik dairesi tarafından bilinmesine rağmen çocuk aileden alınmadı. Belli bir süre bir yurtta tutuldu, sonra ailesine geri verildi. ‘Ailenin’ internet reklamı sonucu aralarında asker, memur ve daha başka itibarlı kişi olan bir çok pedofil,  çocukla para karşılığı ilişki kurdu. Kadın ve adam tutuklandı, gençlik dairesi görevlileriyle ilgili ihmal suçundan soruşturma başlatıldı.  Polisin anonim bir ihbar üzerine olayı ortaya çıkardığı kaydedildi. Şimdi Almanya’da gençlik dairesinin ihmali ve bu tür olayların engellenmesi için dairelerin neler yapabileceği şeklinde bir tartışma sürdürülüyor.

Bu tür olaylarda etnik, dini köken belirleyici olmadığından belki sadece bir ayrıntı olarak, çocuğun annesinin Türkiye kökenli olduğuna değinelim…
Ayrıntının önemi şurada,  Türkiye kökenli yayın organlarının bazıları, milliyetçi şekilde bu tür olayları bir yandan Almanların yaşadıkları ( bizde olmaz) sorunlar olarak gösterirken diğer yandan değişik kampanyalarla gençlik dairelerinin haksız yere Türkiyeli ailelerden çocuklarını aldıklarının propagandasını yapıyor. resmen gençlik dairelerinin müdahalelerine karşı kampanya, hatta linç kampanyası, sürdürüyor.

Semra Çelik

 

,