Kadınlar barış istiyor!


Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ‘savaşa hayır’ çağrılarına rağmen Afrin’e yönelik harekat başlattı. Erdoğan, ‘Afrin’i, Menbic takip edecek’ dedi. Daha önce Suriye iç savaşından kaçıp Afrin’e sığınan yaklaşık bir milyon sivilin yaşadığı kente bombalar yağdırılıyorken, Erdoğan iktidarının sözcüleri adeta bütün dünya ile dalga geçer gibi bu operasyonla Kürtlerin bölgede yaşayan diğer halklarla demokratik bir şekilde yönettikleri “Afrin’i özgürleştireceklerini” söylüyorlar. Özgürlük bombalarla gelmez! Bombalar ancak ölüm getirir. Yıkım getirir.
Üstelik adına Zeytin dalı verdikleri operasyonla, barıştan yana olan herkesle, „savaş“ kavramıyla alay ediyorlar. Bu savaş ve saldırı politikasının bölgede yaşayan halklara, kadınlara, çocuklara felaket getireceği ortadadır.

Türkiye Afrin’de bölgeye dair paylaşım kavgasının bir parçası olarak savaşa girmiştir. Bunu biliyoruz. Türkiye, Suriye, Rusya, İran ve ABD arasında dönen pazarlıkların bölge halklarına yıllardır nasıl yıkımlar getirdiğini, savaşın nasıl bir vahşet olduğunu da biliyoruz. Hava saldırıları derhal durdurulsun. Paylaşım için yapılan pazarlıklar ve savaş son bulsun! Bölge halklarının kardeşçe bir arada yaşamasının tek yolu da budur.
Almanya’nın Türkiye’ye silah satışına, sattığı silahlarla ilgili teknik vb destek vermesine son vermesini de istiyoruz.
Bölgede barışın yeniden tesis edilmesi için savaşa karşı olan herkesi birleşmeye mücadele etmeye çağırıyoruz.

Göçmen Kadınlar Birliği

21.01.2018

baris_Layout 1

,