Bavyera’da 1 milyon kadın şiddet kurbanı

Sevinç Sönmez

Yapılan bir araştırmaya göre hayatında en az bir kez cinsel şiddete uğrayan kadınların sayısı oldukça yüksek. Örneğin Bavyera’ da her yıl 140 bin kadın, erkek şiddetinin hedefi oluyor.vawlogogerman

Bavyera’daki 40 kadın sığınma evinin aslında şiddetten kaçan bütün kadınlara kucak açabilmesi gerekiyor. Ancak güvenli bir sığınak arayan kadınların yarısı yer olmadığı için tehlikeli evlerine geri gönderiliyor.

Erlangen- Nürnberg Üniversitesi Empirik Sosyoloji Enstitüsü’nün eyalet parlamentosuna sunduğu araştırmanın sonuçlarına göre, Bavyera’da 1 milyonun üzerinde kadın hayatında en az bir kez cinsel saldırıya uğradı. Her yıl 140 bin kadının cinsel ya da fiziksel şiddete uğradığı, bunların 90 bininin ise ağır kötü muameleye maruz kaldığı tahmin ediliyor.

2014 yılında Bavyera Eyalet Parlamentosu tarafından Kadın sığınma evlerinin yeterliliğini tespit edebilmek için sipariş verilen araştırmayı yapan Profesör Monika Schröttle ve iş arkadaşları tahminlerden yola çıkıyorlar. Kesin tahminlere göre Bavyera‘da yaklaşık 1 milyon 48 bin kadın yaşamında en az bir kez cinsel şiddete uğramış. Gerçek sayının belirlenmesi ise, çoğu kadın profesyonel yardım almadığı için mümkün değil. Yine tahminen kadınların sadece beşte biri danışmanlara başvuruyor. Polise gidenlerin sayısı ise çok daha düşük.

Bavyera’da şu anda kadın sığınma evlerinde yaklaşık 370 kişilik yer bulunmakta ve akademisyenlere göre bu sayı yetersiz. Çünkü yılda ancak 1500’e yakın kadın bu evlerde sığınma olanağı bulurken bir o kadarı da evlerine geri gönderiliyor. Akademisyenler sığınma evlerindeki yer kapasitesinin üçte bir oranında arttırılmasını öneriyorlar.

Bavyera Sosyal İşler Bakanlığı’nın 1993’ten bu yana yürürlükte olan bir yönetmeliği 18 yaş üzerinde olan her 10 bin kişiden biri için bir sığınma yeri olmasını öngörüyor. Ancak veriler bu sayıyı aşıyor. Akademisyenler reddedilen kadınların sayısının bir hayli yüksek olmasından dolayı yer kapasitesinin arttırılmasını öneriyor.

,