Almanya’da sanatçılardan anlamlı dayanışma: Sığınmacılar hoş geldiniz!

18

Almanya’da sığınmacılara yönelik ırkçı saldırıların artması, halk arasında büyük tepki ve yardım kampanyalarının düzenlenmesine yol açtı.

Şenlikler, giysi, yiyecek yardımları, ırkçılara karşı eylemlerle halkın çoğunluğu sığınmacıların suçlu ve sorumlu değil mağdur olduklarına dikkat çekerek, dayanışma içinde olacakları mesajı veriyor.

Tanınmış sanatçılar da yaptıkları açıklamalar, somut yardımlar ve sevenlerine seslenerek bu kampanyaya katıldılar. İlk adım Film Sanatçısı Til Schweiger tarafından başlatıldı.

Schweiger yanına Jan Josef Liefers, Thomas D, Heinz Rudolf Kunze gibi sanatçıları alarak sığınmacılara yardım için bir vakıf kuracağını açıkladı.

Şimdiye kadar en geniş gençlik kitlelerine seslenen programlarıyla dikkat çeken ve diğer çevrelerce pek de dikkate alınmayan Joko ve Klaas ikilisi de, bir videoyla, ırkçılığı sert bir şekilde mahkum ederek, ırkçı düşüncelere sahip olan izleyicilerine ‘Ya bu düşüncelerden vazgeçin ya da bizi terk edin’ mesajı verdiler.

Almanya’da ırkçılığa, savaşlara, emperyalist yoksullaştırma politikalarına karşı dik duruşu ve mücadelesiyle tanınan Konstantin Wecker, bu konuda da hem basın açıklamaları, eylemlere bizzat katılması hem de sosyal medyada verdiği mesajlarla dikkat çekti.

Şarkıcı Daniel Aminati, en tanınmış aşçılardan Sarah Wiener ve Televizyon Moderatörü Ranga Yogeshwar, mesleklerini ırkçılığa karşı açıklamalar yaparak icra ettiler. Wiener, sığınmacılarla birlikte yemek pişirip ücretsiz dağıtırken, diğer star aşçı meslektaşlarına da aynı şeyi tekrarlamalarını tavsiye etti. Yogeshwar ise, kamplarda kalan sığınmacıların yakınlarıyla ve dünya ile bağ kurmasında internetin çok önemli olduğundan yola çıkarak ücretsiz internet bağı için somut adımlar atılmasını sağladı.

IRKÇILIĞA KARSI HALK KONSERLERİ

Peter Maffay, Udo Lindenberg, Herbert Grönemeyer gibi Almanya’nın en tanınmış isimleri ise, ekim ayında ‘Sığınmacılar Hoş Geldiniz!’ sloganıyla bir konser düzenleyeceklerini açıkladılar. Deichkind grubu konserlerine ‘Refugees Welcome’ tişörtleriyle çıkarken, Friederike Kempter, sığınmacıların durumlarını yerinde izlemek için Ürdün’e gitti ve bir videoyla Ürdün ve Almanya’yı karşılaştırdı. Benno Führmann ise Lampedusa’yı ziyaret etti. Geçen hafta 100 sanatçı mültecilere somut yardım için açıklama yaptılar. 4 Ekim’de Berlin’de Udo Lindenberg ve Panikorchester, Herbert Grönemeyer, Peter Maffay, Die Fantastischen 4, Sido, Andreas Bourani, Xavier Naidoo ve çok sayıda şarkıcı parlamento binası önünde ırkçılığa ve sığınmacı düşmanlığına karşı ücretsiz bir açık hava konseri verecek.

AKDENİZ’DE BOĞULANLAR İÇİN KONSER

Schleswİg Holstein Müzik Festivali’nde Akdeniz’de boğularak ölen sığınmacılar anısına bir konser düzenlendi. Komponist Verdi’nin Reuiem adlı eserinin seslendirildiği konserde 300 kişilik orkestrayı yöneten Christoph Eschenbach, yaratıcı gücü simgeleyen bu müzik şaheseriyle Akdeniz’de ölenlere veda edildiğini bildirdi. 1996 yılından beri yapılmakta olan festival, bu yıl seyirci sayısını 170 bine çıkararak rekor kırdı.

SANATÇILAR TALEPLERİ DESTEKLİYORLAR:

* Federal hükümet ve eyalet hükümetleri kapsamlı bir uyum ve ilticacı kabullenme konsepti konusunda anlaşmak zorundadırlar.

* Binlerce sığınmacının yıllar boyunca büyük kamp ve yurtlarda yaşamak zorunda kalması ve eğitim, çalışma hakkından mahrum bırakılmaları kabul edilemez.

* Dil kursları ve sadece sığınmacılar için değil yoksullar için ucuz sosyal konutlar yapılması için bütçe ayrılmalı.

* Sığınmacılara iş bulma ve meslek eğitimi yapma konusunda yardımcı olacak mekanizmalar oluşturmalı. (Köln/EVRENSEL)

Kaynak: www.evrensel.net

,