Barış istiyoruz!

IMG_5356

Köln Göçmen Kadınlar Derneği çarşamba günü düzenlediği buluşmada, Türkiye’deki son gelişmeleri değerlendirdi ve Almanya’da mültecilere nasıl yardımcı olabileceklerini ele aldı.

Türkiye”nin kıyılarına çocuk bedenlerinin vurduğu, annelerin çocuklarını, gömebilmek için buzdolaplarında sakladığı ya da askerlik bedelini ödemeyedikleri için çocuklarının öldüğünü haykırdıkları dile getirilerek bir an önce saldırıların son bulmasını istendi. Özellikle 8 Eylül gecesi Türkiye’nin her tarafında, parti merkezlerinin yakılması, gazetelere saldırı ve katliam isteyen gruplara sessiz kalınması protesto edildi.

Almanya’da da Neo Nazilerin, ırkçıların sığınmacı yurtlarını kundaklama / yakma girişimleri içinde olduğuna dikkat çekilerek faşist örgütlenmelerin, ırkçıların farklı ülkelerde olsalar bile  benzer tutumlarda olduğu ifade edildi.

Bir an önce saldırıların ve ölümlerin durmasını isteyen kadınlar, barış talebini dile getiren sözlerini de kağıtlara aktardılar. Toplantıda ayrıca, 9 Eylül akşamı saat 18.00’de Almanya genelinde ve Köln’de yapılacak Türkiye’deki ırkçı saldırıları protesto eylemlerine katılma çağrısı da yapıldı.

IMG_5347

Toplantıda ayrıca Köln’de yaşayan mültecilere nasıl yardımcı olunabiliceği de ele alındı.

Şu an Köln’de resmi istatistiklere göre 7 bin Suriyeli mültecinin bulunduğu ve bu sayının her geçen gün arttığı belirtilirken, değişik kuruluşların gönüllülerle birlikte mültecilere yardım için çok yönlü çalışmalar yaptığı ve bu çalışmalara destek olunabileceği belirtildi. Somut planların da yapıldığı buluşmada, ilk olarak 16 Eylül Çarşamba günü temiz ve ütülenmiş çarşaf, havlu, giyisi, oyuncak gibi eşyaların toparlanması ve Perşembe günü ise Köln’de bu yardımların koordine edildiği Rotes Kreuz’a teslim edilmesi kararlaştırıldı. Mültecilerin kaldığı yurtları toplu ziyaret etme, gönüllü tercümanlık gibi konularda da ilgili kurumlarla ilişkiye geçilmesi ve gönüllülerin toparlanması kararlaştırıldı.

IMG_5348

,