ver.di Göçmenler Komisyonu: Ankara Katliamı’nı mahkum ediyoruz!

48560_Buehne_klein_Migrantinnen

Almanya Birleşik Hizmet Sendikası (ver.di) Göçmenler Komisyonu’nun açıklaması:

Türkiye’deki barış ve demokrasi hareketiyle dayanışıyoruz ve Ankara Katliamı’nı mahkum ediyoruz!

Geçen hafta Ankara’da yapılacak olan bir barış eylemi kanla sona erdi. Saldırı 122 kişinin canına mal oldu. Yüzlerce kişi ağır yaralı olarak hastanelerde tedavi görüyor. Hala birçok kişi kayıp.
Bu barış eyleminin çağrısını DİSK ve KESK gibi sendikal konfederasyonlar ve değişik meslek birlikleri yapmıştı. Bu eylemle AKP Hükümeti’nin savaş politikasına son verilmesi ve Kürt sorununun barışçıl ve demokratik şekilde çözülmesi taleplerini dile getirmek istemişlerdi.
Haziran ayının başında yapılan seçimde değişik örgüt ve partilerin biraraya gelmesinden oluşan HDP, yüzde 13’ün üzerinde oy alarak Kürt sorununun demokratik ve barışçıl çözümü konusunda bir temel sağlamıştı.
Haziran seçimlerinden bu yana Türkiye’de, özellikle de ülkenin doğusunda çok sayıda insanın öldürüldüğü savaş koşulları egemen durumda. Temmuz ayındaki Suruç saldırısı sonrası Ankara Katliamı’yla AKP Hükümeti’nin çatışmanın kışkırtılması politikası yeni bir boyuta erişti. 1 Kasım’daki yeni seçimlerin özgür ve demokratik koşullar altında yapılması olanaksız gibi görünüyor.
Ver.di Göçmenler Komisyonu olarak saldırıyı mahkum ediyor ve Türkiye yetkililerinden saldırının hiçbir karanlık yanı kalmadan açıklığa kavuşturulmasını, sorumluların cezalandırılmasını talep ediyoruz.
DİSK ve KESK gibi sendikal federasyonlar ve diğer meslek grupları saldırının ardından ‘BARIŞ; HEMEN ŞİMDİ!’ sloganıyla genel grev çağrısı yaptılar.
Bu grevle dayanışıyor ve arkadaşlarımıza başarılar diliyoruz.
Türkiye’deki savaş koşulları ve güçlenen milliyetçilik burada yaşayan Türkiye kökenli göçmenler arasında da düşmanlığı arttırıyor. Bu durum zaman zaman şiddet içerikli çatışmalara yol açıyor. Kürt sorununun demokratik ve barışçıl çözümü ülkemiz Almanya’da da ortak yaşamımızın huzur içinde gerçekleşmesini sağlayacaktır.
Almanya Birleşik Hizmet Sendikası (ver.di) Göçmenler Komisyonu,

13 Ekim 2015 (Almanca’dan çeviren Semra Celik)

,