Ahlbeck’te buluştuk

IMG_2085 Kopie

MEHTAP ÇALLI

Berlin Göçmen Kadınlar Birliği’nin neredeyse gelenekselleştirdiği Ahlbeck Hafta Sonu Gezisi bu yıl 45 kadının katılımıyla gerçekleşti.

Önceki yıllardan farklı olarak, Hamburg Göçmen Kadınlar Derneği ile ortaklaşa düzenlediğimiz Ahlbeck gezimize yine o kadar çok şey sığdırdık ki… Nereden başlasak?

Yeni kadınlar, yeni bir bölge aramızdaydı ve dolayısıyla yeni dostluklar kuruldu..

Berlin ve Hamburglu kadınların bölge deneyimleri paylaşıldı..

IMG_1908 (1)“Toplumsal Cinsiyet” başlığı altında, Duygu Aloğlu ve Pelin Şener’in sunumlarıyla başlayan buluşmada 5 farklı atölye çalışması gerçekleştirildi. Kadınların aktif olarak tartışmaya katıldığı oturumlarda kadınlık rollerinin; toplumda, ailede, çalışma yaşamında, eğitimde, siyasette ve medyada her gün yeniden yeniden, nasıl ve ne için üretildiğini tartıştık. Kadınlara dayatılan bu rollerle kendimizden başlayarak ve birlikte nasıl mücadele edebileceğimizi, mücadele örneklerini ve bunları daha nasıl büyütüp yaygınlaştırabileceğimizi ele aldık.

IMG_1943Kadınların üretkenliği ve kotarıcılığı yine bizi kısa sürede hazırlanmış, keyifli bir skeçle buluşturdu, güldük, düşündük.. Alelacele, ayaküstü planlar yapmaya başladık, bölgelerimizde daha kapsamlı yapabileceğimiz bu yönlü adımları..

Dergimiz Kadın’ın ihtiyaçlarını belirledik, üyeliğin önemine vurgu yaptık, vurgumuz hemen karşılık gördü ve yeni üyeler kazandık… 28 Kasım’da Köln’de yapacağımız 10. Yıl Şenliğimizin duyurusunu yaptık, içeriğini tartıştık ve bölgelerin sunabilecekleri katkıları belirledik..

IMG_1923

Birlikte tartıştık, birbirimizden öğrendik, birlikte pişirdik, yedik, içtik, eğlendik. Sohbetler ettik, denize girdik, çocuklar gibi şendik…Ve bir kez daha gördük, beraber olunca ne kadar güçlü olduğumuzu ve başaramayacağımız hiçbirşeyin olmadığını….11220814_628543743949183_6588591404818967486_n

,