Sizi de bekliyoruz

Sevinç Sönmez

Göçmen Kadınlar Birliği ve üye dernek ve grupları 8 Mart hazırlıklarını tamamladılar. Kadınlar, çağrılar, konuşmalar, dergi , film, yürüyüş ve program hazırlıkları derken yine bir 8 Mart’ı kutlamaya hazırlar. En yaratıcı ve coşkulu pankartların hazırlandığı, heyecanlı çağrıların yapıldığı 8 Mart’ta tüm bölgelerde değişik ağların, 8 Mart birlikleriyle birlikte eylemlere katılacak, kimi işyerlerinde de kutlamalar düzenleyecek ve şenlikler, tiyatro, film gösterimleri ile 8 Mart’ı kutlayacaklar.

BERLİN

Berlin’de 8 Mart kapsamında GKB ve diğer kadın örgütleri/kurumlarla ortaklaşa düzenlenecek 8 Mart etkinlikleri yapılacak. 6 Mart çarşamba akşamı saat 18.30 da, Damigra üye dernekleri ile Türkischer Frauenverein, Jahnstr.3, 10967 adresinde ortak talepler doğrultusunda görseller oluşturularak, 8 Mart eylemine hazırlık yapılacak. 7 Mart, 17.00-18.30 da saatleri arası Neukölln Rathaus Belediye binası önünde protesto gösterisi yapılacak. Etkinlikte ırkçılığa, sosyal kısıtlamalara, savaşlara karşı eşit haklar, barış ve eşitlik talepleri dile getirilirken aynı zamanda, farklı uluslardan kadınların bir araya geldiği, birlikte kullanılan mekanların bilindik gerekçelerle ardı arkasına kapatılması protesto edilecek. 8 Mart, saat 11.30’da, „Feministisch, solidarisch, gewerkschaftlich“ mottosu altında Oranienplatz’da yapılacak eylemde yer alınacak. Aynı günün akşamı saat 19.30 da Babylon’da “3 Kadın, 1 Grev” filmi gösterimi yapılacak. Film gösterimi ardından filmin yönetmeni ve oyuncuları ile söyleşi gerçekleşecek. 15-28.03.2024 tarihleri arası, Karlsgartenstr.6’da „Frauen, Kämpfen, Räume“ mottosu altında düzenlenecek festival kapsamında, farklı etkinlikler gerçekleştirilecek. Bu etkinliklerden 25.03.2024, saat 18.00-20.00 saatleri arasında Damigra üye derneklerinin de davetli olduğu kadınlar Käthe Kollwitz Müzesinde Berlin GKB’nin barış temalı sergisinden örnekler ile „Sanat ve Politika“ başlığında bir söyleşiye katılacaklar.

HAMBURG

GKB Hamburg, içinde yer aldığı 8 Mart platformu ile birlikte yürüyüş organize ediyor. Yürüyüş 8 Mart cuma günü, Saat 18.00’de, Rathaus’un önünde başlayacak. GKB Hamburg 10 Mart pazar günü ise GKB, Frauenrat, Liman işçileri, İJV ve DİDF’ten konuşmacıların, sanatçı Sasa ve Didem Kılıç’ın da müzikleriyle sahne alacağı bir uluslarası kadınlar günü etkinliği düzenliyor. Kadınların kendi çalışmalarını da sahneye taşıyacakları etkinlikte ayrıca GKB korosu, Ritim grubu, şiirler ve IJV grubundan genç kadınların Alexandra Kollontai’nın kitabından esinlenerek hazırladıkları skeçler de izleyicilerin beğenisine sunulacak. Kulturhof Dulsberg’de gerçekleştirilecek olan etkinlik Saat 14.00’ te başlayacak.

KÖLN

Göçmen Kadınlar Derneği, 8 Mart Birliği’nin çağrısını yaptığı Köln’de saat 18.00’de Roncalliplatz’da başlayacak yürüyüşe katılacak. 9 Mart tarihinde ise Köln’de belediye başkanı Henriette Reker, Köln Eşitlik Dairesi, uluslararası kadınlar günü Platformu ile birlikte “Yapay zeka dünyasında kadın perspektifleri: ayrımcı olmayan kullanım için mevcut fırsatlar ve sorunlar“ başlıklı bir etkinlik düzenliyor. Köln GKB bu etkinlikte de yer alacak. DİDF Köln ve GKB Köln, 10 Mart’ta Jülide Kural tarafından sahnelenecek olan “Ben Rosa Luxemburg” adlı oyunu Kölnlü tiyatroseverler ile buluşturacak. Oyun Saat 19.30’ da Kulturbunker’da başlayacak.

DÜSSELDORF

Düsseldorf Göçmen Kadınlar Derneği ve Düsseldorf Alevi Derneği ile birlikte bu yıl 9 Mart Cuma akşamı Shauspielhaus’ta Yazar Ali Cüneyd Kılcıoğlu’nun yazdığı, Füsun Demirel ve Mert Küçülmez’in yönettiği „Kocamın Cenaze Töreni“ adlı oyunun gösterimiyle kutlayacak.

FRANKFURT

Frankfurt Göçmen Kadınlar Derneği birçok kadın örgütünün içinde yer aldığı kadın platformuyla birlikte bir yürüyüş düzenliyor. GKB Frankfurt korosunun da sahne alacağı miting Saat 16.00’da Brockhaus- Brunnen’de başlayacak.

Göçmen Kadınlar Derneği bu yıl 10 Mart’a, Saalbau Gallus’ta dünya emekçi kadınlar günü şenliği gerçekleştiriyor. Değişik konuşmacıların yer aldığı programda GKB Frankfurt’un çalışmaları da sergilenecek. GKB korosu, halk dansları, çocuk tiyatrosu ve G Kompany’nin performansları sonrası Grup Kontrast sahne alacak.

MANNHEİM

Göçmen Kadınlar Derneği Rhein Neckar’ın içinde yer aldığı Feministische platform tarafından organize edilen 8 Mart yürüyüşü saat 16.30’da DGB binasının önünde başlayacak. DGB Mannheim ve üye sendikaları da kendi 8 Mart etkinliklerini bir saat geriye çekerek yürüyüşe katılım sağlayacaklar. GKB Rhein Neckar 10 Mart Pazar günü, Saat 14.00 te, Murgstr. 2 adresinde, değişik kurum ve kuruluşların desteklediği uluslararası kadınlar günü şenliğini gerçekleştirecek. Şenlikte, GKB’nin yanı sıra eşitlik dairesi sorumlusu Zahra Deilami ve DGB ikinci başkanı Sabine Leber-Hoischen de konuşmacı olarak söz alacaklar. Etkinliğin kültürel bölümünde müzik grubu AKSİ, IGM- Jede Stimme zählt korosu ve genç kadınlardan oluşan dans grubu Ranger Nation sahne alacaklar. Etkinlikte Aslı Aydın Özdemir ve Burçak Bakır’da üç aydan bu yana yürütülen sanat atölyesini tanıtacaklar. Göçmen Kadınlar Derneği Rhein Neckar 15 Mart’ta da DİDF Mannheim ile birlikte Jülide Kural tarafından sahnelenecek olan Ben Rosa Luxemburg oyununu Mannheimlı tiyatroseverler ile buluşturacak. Oyun Saat 19.30 izleyicilerle buluşacak.

KARLSRUHE

Göçmen Kadınlar Derneği Karlsruhe, içinde yer aldığı 8 Mart platformu ile bu yıl 8 Mart’ta yine önce bir yürüyüş gerçekleştirecek. Yürüyüş saat 17.00 de, Stephanplatz’da başlayacak. Daha sonra ise Jubez’te, saat 19.30’ dan itibaren konuşmalar, skeç ve müzik programından oluşan bir etkinlik düzenlenecek.

MÜNİH

8 Mart günü Münih’te 8 Mart Birliği’nin düzenlediği bir yürüyüş yapılacak. Yürüyüş, Marien Platz’da, saat 17.00’de başlayacak. Münih GKB ayrıca 10 Mart‘ta bir etkinlik düzenliyor. Etkinlikte kadınlar skeçler ve şiirler eşliğinde kendi çalışmalarını da sahneye taşıyacaklar. Programda Bahar Balcı ve arkadaşları Nazım ve Selo da müzikleriyle yer alacaklar. Englschalkingerstr. 185‘de gerçekleştirilecek olan etkinlik saat 14.00’te başlayacak.

ULM

Ulm GKB ve DİDF Ulm 9 Mart‘ta uluslararası emekçi kadınlar günü etkinliği düzenliyor. Etkinlikte Doç. Dr. Aslı Aydın Özdemir ve Göçmen Kadınlar Birliği başkanı Ceyda Tutan “aşırı sağın yükselişi ve toplumsal roller” konulu bir söyleşi gerçekleştirecekler. Değişik konuşmacıların yer aldığı programda DİDF saz grubu ve DC Dilosch da sahne alacaklar.

,