Sabah Avrupa’dan mektup var!

Göçmen Kadınlar Birliği’nin “Sabah Avrupa’yı protesto ediyoruz” açıklamasının ardından Sabah Avrupa Yayın Yönetmeni Mikdat Karaalioğlu’nun yazdığı mektubu kendilerinin de onayıyla sizlerle paylaşıyoruz.

“Nasıl bir medya istiyoruz” ve “Medyada cinsiyetçilik” ile ilgili görüş ve düşüncelerinizi twitter’de @InfoGkb Facebook’ta Bundesverband der Migrantinnen–Göçmen Kadınlar Birliği grubumuzda ya da doğrudan bize mail atarak paylaşabilirsiniz. 

sabah_avrupada_buyuk_deprem_h27580

Sabah Avrupa’nın Mektubu:

Sayın Göçmen Kadınlar Birliği Yetkilileri

Internet sitenizde yayınlanan ”Sabah Avrupa’yı protesto ediyoruz!” başlıklı bildirinizi okudum. İddia ve suçlamalara katılmamakla birlikte bir sivil toplum örgütünün protestosunu sağlıklı ve gerekli demokratik tavır olarak gördüğümü bilmenizi isterim. Bildirinize konu olan Mehtap Savaşçı ile ilgili daha önce de bir çok haber yaptık. Bizler de Savaşçı’nın sağ olarak bulunabilmesi ümidiyle elimizden geldiği kadar kamuoyunu bilgilendirmeye çalıştık.

Hiç bir vicdan sahibi insanın kabul edemeyeceği alçak cinayet ortaya çıktıktan sonra da haberlerimizi sürdürdük. Elbette günlük bir gazete olarak olayın arka planı hakkında bilgi vermek gibi bir sorumluluğumuz var .Söz konusu haberde de haberin sonlarında katil zanlısının cinayet gerekçeleri neler olabileceği konusunda güvenilir kaynaklara dayanarak bilgiler verdik.. Ama bu

Cinayete göreceli meşruiyet kazandırmak ya da iddia edildiği gibi ‘’Hak etmiş’’ duygusu yaratmak değil, sözde gerekçenin ne kadar anlamsız ve akıl dışı olduğunu ortaya koymak amacıyla yapıldı. Ancak burda bizim arzuladığımız sonuca, en azından sizin protesto metnine bakıldığında ulaşamadığımız görünüyor.

Mehtap Savaşçı hakkında gerek sözü edilen haber ve gerekse daha önceki haberlerin hiç birisinde kullanılan başlıklar, haberin veriliş tarzı, içeriği, bu aşağılık cinayeti ”hak etti” gibi akıl ve vicdan dışı bir anlayışla kalem alınmadı. Bilakis bu vahşeti kınayan bir uslup kullanıldı. Bu haberlerin çoğunu da www.sabah.de sitemizden okuyabilirsiniz.

Kadına yönelik şiddet konusunda Sabah Avrupa’da yüzlerce etkinlik, haber ve yorum yer aldı. Avrupa’daki Türk medya kuruluşları arasında konu hakkında en çok hassasiyet gösteren gazetelerden birisi de gazetemiz.

Ancak kitle iletişiminde ‘’sizin neyi kastettiğiniz değil, muhatabınız nasıl anladı’’ şeklinde önemli bir ilke var. Protesto metninizi okuyunca vermeye çalıştığımız mesajla sizin algıladığınız meşaj arasında böylesi fark olduğunu gördüm.

Bu farklılık sağlıklı ve yapıcı bir tartışmanın nedeni olabilir.

Bu nedenle birliğinizin yetkililerini, hem söz konusu haberi hem de kadına karşı şiddet konusundaki diğer haberlerimizi tartışmak üzere haber merkezimizde bir görüşmeye davet etmek istiyorum. Hem sizlerin hem de haber merkezimizin bu görüşme ve tartışmadan istifade edeceğine inancım tam.

Kim bilir belki kadına karşı şiddet konusunda toplumsal hassasiyetin artmasına bir katkımız olur. Belki bir canın kurtulmasına fayda sağlarız.

Selam ve Sevgilerle

Mikdat Karaalioğlu

Sabah Avrupa Yayın Yönetmeni

 

,