Rüsselsheim’da Çay Sohbeti

Elif Tepeli

GKBRues1

Rüsselsheim Göçmen Kadınlar Derneği olarak 17 Mayıs Pazar günü üyelerimizle keyifli bir Çay Sohbeti gerçekleştirdik. Belirli bir gündem oluşturulmayan buluşmada üyelerin değerlendirmelerinin ve taleplerinin yer aldığı güzel bir sohbet ortamı vardı.

Genel olarak kadına yönelik şiddet ve kadının gördüğü ikinci sınıf insan muamelesine değinen kadınlar, kız-erkek çocuk ayrımı yapmadan çocukların bu konularda bilgilendirilmesinin ve bu eğitime aile çatısı içinde öncelik verilmesinin gerektiğini dile getirdiler. Özellikle, din, dil, ırk ayrımı yapmadan, her alanda ezilen kadınların GKB gibi çatılar altında örgütlenmenin ve güç birliğinin öneminin altını çizen kadınlar, seslerini duyurabilmek için en etkili yerin alanlar olduğunu belirttiler. Bu sebeple sohbete katılan kadınlar, GKB Rüsselsheim’ın, eşit şartlarda iş, eğitim ve özgürlük taleplerinde, birlikte mücadele edip zafere birlikte ulaşabilecekleri ortak bir mücadele alanı sunduğunu söylediler.

GKBRues2

Çay Sohbeti’nde aynı zamanda geçtiğimiz 8 Mart kutlamaları da değerlendirildi. Beğenilen noktalarla birilkte eleştiriler de dinlenildi. Aramıza yeni katılan kadınlar, ileride yapılacak etkinliklerde birlikte çalışmayı ve mücadeleye hız vermeyi teklif ettiler.
Etkinlik, GKB Rüsselsheim etkinliklerine katılan ancak henüz üye olmayan kadınların üyelik formlarını doldurmalarıyla sona erdi.

 

 

,