Rüsselsheim’da 8 Mart Şenlikleri

Sevgi Ağlar

Göçmen Kadınlar Birliği Rüsselsheim, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü’nün 2.’sini 15 Mart’ta, yani bir hafta sonra, zengin, bütün üyelerin ve yönetimdeki arkadaşların her birinin özverili çalışmalarıyla gerçekleşen bir programla ve güçlü bir katılımla gerçekleştirdi…

GKB-Rüsselsheim-1

Programda, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü’ne dair video gösterisi, tiyatro gösterisi, dans grupları, skeç, koro ve de bol müzik vardı…

GKB-Rüsselsheim-6

GKB-Rüsselsheim-8 GKB-Rüsselsheim-5

GKB-Rüsselsheim-2

Etkinliğe ilgi büyüktü. Frankfurt’tan pek çok arkadaş da o günkü heyecanımızı bizimle paylaştılar.

Bizler, Rüsselsheim Göçmen Kadınlar Birliği üyeleri olarak, 2.’sini düzenlediğimiz böyle özel ve anlamlı bir etkinliğin altından alnımızın akıyla çıkmanın gururunu yaşıyoruz.

***

Elif Diren Tepeli
Bazen düşünüyorum da biz kadınlar istersek yeri göğü inletiriz. Peki neden bu suskunluk? Neden çığlıklarımızı tek başımıza atıyoruz? Kadın cinayetlerine karşı sesimizi neden daha güçlü çıkarmıyoruz? Oysa her geçen gün yaşadıklarımıza daha fazla tepki duyuyoruz.

Biz Rüsselsheim Göçmen Kadınlar Birliği olarak bu gidişe dur diyebilmek,  hayallerimizi gerçekleştirmek  için bir aradayız. İnadına dimdik duruyoruz. Sessizlerin sesi olmak, umutsuzlara umut vermek için gün be gün güçleniyor „kadınlara gel bacım, buradayız, yanındayız. Gel ki sesimize ses katalım“ diyoruz.  Aslında duygularımızın da, sorunlarımızın da ortak olduğunu söylüyoruz.

Umuyoruz ki 15 Mart’ta gerçekleştirdiğimiz 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü etkinliğimiz, kadınların kendilerine dayatılan rollerden çıkmaları için bir adım, sorunlarını çözmek için harekete geçmelerine de bir vesile olur.
Etkinliğimizin amacı bir taraftan da kadın cinayetlerine isyan etmek, şiddete karşı haykırmak ve çocuk yaşta evlendirilmeye ayak diremekti. Bizler ayrımcılığı ve onu destekleyen fikirleri kınıyoruz. Şiddeti körükleyen her durumla mücadele etmek gerektiğini düşünüyoruz. Güzel günlere merhaba demek için sizi de aramıza bekliyoruz.

 

,