Reyhaneh Jabbari idam edildi

 

İran’da 26 yaşındaki Reyhaneh Jabbari kendisine tecavüz etmeye çalışan adamı öldürdüğü gerekçesiyle  idam edildi.
BBC’nin haberine göre; Uluslararası insan hakları örgütlerinin idamın durdurulmasına yönelik yürüttüğü kampanyalara karşın Reyhaneh Jabbari’nin Cumartesi günü başkent Tahran’daki bir hapishanede idam edildiği açıklandı.

Uluslararası Af Örgütü, Jabbari’nin usulsüz bir yargılama sürecinin ardından hüküm giydiğini savunarak, idam cezasının durdurulmasını ve yargılamanın yenilenmesini talep ediyordu. 2009 yılında idam cezasına çarptırılan Reyhaneh Jabbari’nin affedilmesi için uluslararası alanda birçok etkinlik düzenlenmişti. Jabbari için internette açılan dilekçeyi yüzbinlerce kişi imzalarken, İranlı birçok sanatçı da genç kadına destek vermişti. Birleşmiş Milletler, Avrupa Parlamentosu ve birçok batılı devletin temsilcileri de, İran hükümetine çağrıda bulunarak, Jabbari’nin davasının yeniden görülmesini talep etmişlerdi.

Geçtiğimiz ay sosyal medyada da idamın durdurulması için bir kampanya başlatılmıştı.
İran devlet haber ajansı Tasnim, mahkemenin ‘meşru müdafa’ iddialarını yeterli kanıt olmadığı gerekçesiyle kabul etmemesi üzerine Jabbari’nin idam edildiği haberini geçti.
BBC Farsça servisine konuşan Jabbari’nin annesi Shole Pakravan da idam haberini doğruladı ve idamdan bir gün önce kızını bir saatliğine görmesine izin verildiğini söyledi.
Birleşmiş Milletler İran’In bu yıl içerisinde en az 250 kişiyi idam ettiğini belirtiyor.

AİLESİNİN AFFETMESİNİ İSTEMEMİŞTİ

Jabbari’nin idamdan kurtulabilmesi için Murteza Abdullahi Zarbandi’nin ailesi tarafından affedilmesi seçeneği de bulunuyordu. Kısas adı verilen kanuna rağmen, Jabbari’den öldürdüğü iddia edilen Zarbandi’nin kendisine tecavüz ettiğine ilişkin iddiasını geri çekmesi ve böylece Zarbandi’nin ‘itibarını temize çıkarması’ isteniyordu. Ancak, Jabbari idamı pahasına da olsa bu teklifi reddetmiş ve Zarbandi’nin ailesinden af dilememişti.

,