Avrupa’da Cumartesi Anneleri’yle dayanışma eylemleri yapıldı

IMG_2717

Gözaltında kaybolan ya da faili meçhul cinayetlerde hayatını kaybedenlerin anneleri, eşleri ve yakınlarından oluşan Cumartesi Anneleri bugün 500. kez Galasataray Lisesi önünde toplanırken,  İngiltere, Almanya, İsviçre, Avustrulya, İsveç, ABD, Hollanda ve Fransa’da da farklı şehirlerde eş zamanlı eylemler yapıldı. Kayıpların fotoğraflarının taşındığı destek eylemlerinde kayıpların bulunması, faillerin yargılanması istendi.

Kayıp yakınları, 500. hafta buluşmasını, kaybedilişinin 19 yılında failleri bulunmayan Fehmi Tosun’a adadı. Fehmi Tosun 19 Ekim 1995 günü evinin önünden bir sivil araçla götürülmüş ve ardından koşan eşi ve çocuklarına “Beni öldürecekler” diye bağırmıştı. Gündüz vakti, komşularının gözü önünde gerçekleşen bu olayın ardından, Tosun kaybedildi. Eşi Hanım Tosun ve İHD tüm yasal yollara başvurdu, ancak iç hukuktan sonuç alınmayınca dava AİHM’ye taşındı. 17 Eylül 2003’te AKP Hükümeti AİHM’ye yaptığı savunmada Tosun’un gözaltında kaybedildiğini kabul ederek, soruşturma yürütülmesini taahhüt etti. Bunun üzerinden tam 11 yıl geçmesinin üzerinden hiçbir şey yapılmadı. Almanya’da Köln, Hamburg, Stuttgart ve Berlin’de yapılan eylemlerde de, Fehmi Tosun’un failleri soruldu.

Almanya’nın Köln kentinde yapılan eylemde Cumartesi Anneleri’nin mesajları Türkçe ve Almanca okundu, son sağ kalan fail yargılanana kadar eylemlerin devam edeceği vurgulanarak destek istendi. Eylemde, Hüseyin Toraman ve Hasan Ocak’ın kardeşleri de birer konuşma yaptılar.

Cumartesi Annelerinin 500. Hafta oturma eylemine Zürih ve Bern’den de destek geldi.  Bern’de oturma eylemi yapan kitle, Almanca Türkçe sloganlar eşliğinde basın açıklaması yaptı. Cumartesi Annelerinin yolladığı bildirinin de  okunduğu eylem, alkışlarla son buldu.

Avusturya’da Viyana ve Linz’de, İngiltere’de Londra’da, İsveç’te Stockholm’de dayanışma eylemleri yapıldı.

,