Polonya’da kadınların kürtaj zaferi

polonyaPolonya Başbakan Yardımcısı Jaroslaw Gowin, ülkede kürtajın tamamen yasaklanmasını öngören ve parlamentoya gönderilen yasa tasarısının uygulanmayacağını açıkladı. BBC’nin haberine göre
Jarosla Gowin, devlet radyosuna yaptığı açıklamada, kadınların Pazartesi günü ülke çapında yaptığı protesto ve grevin hükümeti “yeniden düşündürdüğünü” belirtti.
Nüfusunun çoğunluğu Katolik Hristiyan olan Polonya’da kadınlar yasa tasarısını prosteto için başkent Varşova, Gdansk, Krakov ve diğer şehirlerde sokağa çıkmıştı.
Katolik Kilisesi tarafından desteklenen tasarı, kürtaja sadece “hamilelik kadının hayatını tehlikeye atıyorsa ” izin verilmesini, diğer tüm durumlarda hamileliğin devamını öngörüyordu.
Başbakan Yardımcısı Gowin, Radio Koszalin’e yaptığı açıklamada kürtaj yasasının ve istisnaların mevcut şeklinde devam edeceğini belirtti.
Gowin “Polonya’da kürtajın tamamen yasaklanacağından endişe duyanları temin ederim ki bu olmayacak. Kadın, tecavüz mağduruysa ya da sağlığı tehlike altındaysa kürtaj olabilecek” dedi.
Başbakan Beata Szydlo da hükümetin tasarının arkasında olmadığını açıkladı.
Szydlo Salı günü yaptığı basın toplantısında “Açıkça belirtmek isterim ki Hukuk ve Adalet Partisi (PiS) hükümeti kürtaj yasasını değiştirmeyi öngören bir tasarı üzerinde çalışmamaktadır” dedi.
Tasarı, Kürtaj Karşıtı Vatandaşlar İnisiyatifi’nin toplandığı 450 bin imzanın ardından gündeme gelmişti.

,