Polonya’da kadınlar kürtaj haklarının elinden alınmasına karşı, ‘Siyah Protesto’ adıyla genel greve gitti.

61976Polonya’da kadınlar kürtaj haklarının elinden alınmasına karşı, ‘Siyah Protesto’ adıyla genel greve gitti. Soğuk havaya rağmen milyonlarca kadın ‘kürtaj haktır’ diyerek sokağa çıktı.

Polonya’da geçtiğimiz hafta zaten kısıtlı olan kürtaj hakkı tamamen kaldırıldı. Parlamentoda yapılan oylamada, 173’ye karşı 230 milletvekilli kürtajın yasaklanmasına destek verirken 15 milletvekili çekimser kaldı.

Yasaya göre, hastalık ve tecavüz gibi özel durumlarda bile kürtaja izin verilmeyecek. Mevcut kürtaj yasasının dahi çok kısıtlayıcı olduğu Polonya’da yılda sadece 2 bin kürtaj yapılırken, her yıl 150-200 bin kadın kürtaj yaptırabilmek için başka ülkelere gitmek zorunda kalıyordu. Yasaya göre, kürtaj olan kadınlar beş yılla cezalandırılabilecek, kürtajı uygulayan doktora da yaptırım ve hapis cezası verilebilecek.

KEPENKLER İNDİ
Yasaya karşı çıkmak için siyahlara bürünerek alanlara inen binlerce kadın, restoranlara kepenk indirtti, devlet daireleri, üniversiteler ve iktidar partisinin Varşova’daki genel merkezine girişi engelledi. Binlerce kadın Varşova ve Gdansk’ın caddelerinde iken, Brüksel’de 200 kadar siyahlar giyinmiş protestocu Avrupa Birliği Ofisi önünde Polonyalı kadınları desteklemek üzere “Kürtaj yasağına hayır” pankartı ile toplandı. Resmi istatistiklere göre Polonya’daki yıllık kürtaj sayısı birkaç yüz kadar. Aktivistlerin belirttiğine göre hekimler kürtajı dini ya da moral nedenlerden dolayı reddediyorlar. Buna karşılık her yıl on binlerce gebelik illegal koşullarda sonlandırılıyor. Pek çok kadın bunun için Slovakya ve Almanya’ya gidiyor.

,