Nobel Edebiyat Ödülü’nü Svetlana Aleksiyeviç aldı

Nobel Edebiyat Ödülü’nün bu yılki sahibi açıklandı. İsveç’teki Nobel Komitesi tarafından yapılan açıklamada bu yıl ödülün Belaruslu yazar Svetlana Aleksiyevic’e verileceği belirtildi.

Nobel Edebiyat Ödülünü kazanan 112. yazar olan Svetlena Aleksiyeviç’in günümüzde yaşanan acılara dönük polifonik yaklaşımı dolayısıyla ödüle layık görüldüğü ifade edildi. 67 yaşındaki Aleksiyeviç’in Sovyet-Afgan Savaşı’nın ilk ağızdan anlatıldığı Çinko Çocukları, Çernobil faciasının ele alındığı Çernobil’den Sesler ve Nazi İşgalinde Sovyet Kadınları isimli eserleri bulunuyor. Aleksiyeviç’in kitapları, aralarında Türkçenin de olduğu toplam 19 farklı dile çevrildi. 2015 Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Svetlana Aleksiyeviç kitapların yanı sıra 21 belgeselin metnini hazırladı ve üç tiyatro oyununun senaryosunu yazdı.aleksiyevi Aleksiyeviç, dünyanın en önemli edebiyat ödülünü alan 14’üncü kadın oldu.

259 YAZAR ARASINDAN SEÇİLDİ
İsveç Kraliyet Akademisi her yıl olduğu gibi bu yıl içerisinde de dünyanın değişik ülkelerindeki yayınevlerine, edebiyat derneklerine ve üniversitelere ödül için aday olmasını istedikleri yazarları sormuştu. Bu yıl toplamda 259 farklı yazarın adı ödül için tavsiye edildi. Söz konusu yazarlar ilk eleme sonrasında önce 198’e daha sonra ise 5 kişiye kadar düşürüldü. Söz konusu 5 kişinin kim olduğu bilinmiyordu. Nobel Edebiyat Ödülü, önceden tahmin edilmesi en zor ödüllerden biri olarak biliniyor.

Nobel Ödüllerini kazanan isimler ödüllerini Alfred Nobel’in ölüm yıl dönümü olan 10 Aralık günü teslim alacaklar.

,