Nijerya’da Tecavüz ve Kadın Cinayetlerine Karşı Olağanüstü Hal İlanı

Nijerya’da korona döneminde tecavüz ve kadın cinayetlerinin artması üzerine ülke çapında olağanüstü hal ilan edildi.

Mayıs sonunda ders çalışmak için Benin’deki bir kiliseye giden biyoloji öğrencisi Uwaila Omozuma’nın tecavüze maruz kalması sonrası, Nijerya’nın birçok şehrinde kadınlar sokağa çıktı.

Rahip tarafından kanlar içinde bulunan Omozuma, üç gün sonra iç kanama nedeniyle hayatını kaybetti. Bir hafta sonra, İbadan’da 18 yaşındaki Barakat Bello, evinde bir grup erkek tarafından cinsel saldırıya uğradı ve kaldırıldığı hastanede öldü. Jigawa’da da on bir erkek tarafından tecavüze uğrayan on iki yaşında bir kız çocuğu yaşamını yitirdi.

Başkent Abuja’da göstericiler “End Rape” (Tecavüze Son) sloganıyla eylemler düzenleyerek sokağa çıktı.

Benin’de öfkeli kadınlar polis merkezinin önünde toplandı ve liman kenti Lagos’ta da parlamento binası önünde memnuniyetsizliklerini dile getirdiler. Protesto internette İngilizce “We are tired”, “Yorulduk”, “Artık yeter” sloganıyla sürüyor.
Nijerya Kadın Bakanı Pauline Tallen; “Ülkemizde her zaman tecavüz olduğunu biliyorum, ancak kovid 19’a bağlı olarak getirilen sokağa çıkma yasakları veya sınırlandırmalarına bağlı olarak kadın ve çocuklar onlara her türden şiddet uygulayanlarla birlikte evlerine kapatıldı” diyerek korona döneminde tecavüz olaylarının arttığını kabul etti. Nijerya’da kadın ve çocuklara yönelik ölümcül saldırılar nedeniyle ülke çapında olağanüstü hal ilan edildi.

Kaynak: Ekmek ve Gül

,