Korona günlerinde kadın olmak

Merhaba

Yeni bir sayıyla ama bu kez farklı bir formatla karşınızdayız. Pandeminin bütün dünyada hızla yayılıp yaşamlarımızı bir bütün olarak etkilediği, çalışmak ve zorunlu ihtiyaçlarımızı gidermek dışında dışarı çıkamadığımız şu günlerde, yeni sayımızı online olarak yayınlamayı uygun bulduk. Bu kararı almamızda dergimizi okurlara ulaştırmada karşılaşacağımız sorunlar ve her birimizin hem kendi hem de çevremizin sağlığı için alması gereken tedbirler belirleyici oldu. Zira dergimiz, okurlara bayiler üzerinden değil, elden satışlarla ulaştırılıyor.

Dergimizin bu yeni ve özel sayısında, Korona günlerinde yaşadıklarımızı ve tanıklıklarımızı değişik yönleriyle ele almaya çalışacağız. Bu noktada sağlık sistemi, çalışma yaşamı, eğitim, kültürel ve sosyal yaşamlarımızın yanı sıra, korona günlerinde kadın olmak başlıklı yazılara da yer vereceğiz.

Birçok arkadaşımız bu sayının hazırlanması için görev üstlendi. Yazılarımızı internet sitemizde, Kadın/Frau Özel Sayı/Sonderausgabe başlığı altında aktüel bulabileceksiniz.

Şimdiye dek değişik şehirlerdeki okurlarımızdan gelen izlenimleri, mektupları görüşleri yayınlamaya devam etmek istiyoruz. Gruplarımızdan ya da sosyal medya sayfalarımızdan sizlere yönelttiğimiz soruları, aktif bir özel sayı hazırlamak için buradan da yineliyoruz.

Örneğin, sizce kamuyu, halk sağlığını ve halkın ihtiyaçlarını gözeten, dikkate alan kalıcı önlemler alındı mı? İşçi sağlığı ve iş güvenliği ile ilgili önlemlerin artırılması konusunda durum ne? Özellikle, büyük işletmelerde, fabrikalarda, sağlık vebakım işlerinde, havaalanlarında, temizlik, gastronomi ve kamuya açık alanlar vb.’de çalışanların sağlığını dikkate alacak şekilde çalışma koşullarının yeniden düzenlenmesi söz konusu mu? Çalışan haklarının korunması, paralı izin, evden çalışma, kısa çalışma vb. opsiyonlarının hangisi sizin için geçerli; endişeleriniz var mı? Neler?

Parça başı ya da honorar ücretle çalışanlar ne yapıyor? Ayın sonu nasıl gelecek?

Çocuklarla evde hangi sorunlarla karşılaşıyorsunuz? Çalışanlar ek bakım olanaklarından yararlanabiliyor mu?

Herbirimiz değişik iş kollarında çalışıyor ve değişik şehirlerde yaşıyoruz. Tanık olduklarımızı, yaşadıklarımızı, zorluklarımızı, karşılaştıklarımızı kısa kısa notlar halinde paylaşabilmeyi istiyoruz. Bu online özel sayımızda,hastanelerde, bakım işlerinde ve süpermarketlerde, fabrikalarda çalışan ya da  mülteci konaklama merkezlerinde yaşayan, ev içi şiddet tehdidinin altında ya da ev işleriyle evde ofis işleri arasında sıkışmış kadınların Korona’nın hayatlarına etkilerini, günlük yaşamlarını ve dayanışmalarını anlatmalarını istiyoruz.

Bu arada, fotoğraflarınızı ve videolarınızı da #KoronaGünlerindeKadınlık ve #DayanışmaYaşatır etiketleriyle  paylaşmaya devam edin. Etkinliklerimizi düzenleyemediğimiz, dolayısıyla bir araya gelemediğimiz şu günlerde tanıklıklarımızı ortaklaştırmaya, yaşadıklarımızı birlikte düşünmeye daha çok ihtiyacımız var.
Sağlıcakla kalın.

Sen de katıl, izlenimlerini yaz!

migrantinnengkb@gmail.com

 

 

, , ,