Kıskançlık ve namustan da öte- kadın cinayetleri küresel bir olgu mu?


Online Başvuru:
https://www.damigra.de/termine/frauenmorde-als-globales-phaenomen/

Kamusal alanda yürütülen tartışmalarda ve medyada kadın cinayetleri(feminizid) sürekli batı Avrupa’ya dahil olmayan toplumların ve sığınmacıların ya da göç kökeni olan bireylerin sorunu olarak yansıtılıyor. Bu yaklaşım biçimi sonuç itibarı ile „beyaz“ ve Alman kökenli olanların işledikleri cinayetlerin görünmez kılınmasını beraberinde getiriyor. Irkçı suçlamalar bu tartışmanın tehlikeli ve hastalıklı unsurunu oluştururken, aynı zamanda da kadın cinayetleri apolitize edilmekte: Cinayetlerin işlendiği genel toplumsal yapı içindeki ataerkil iktidar ilişkileri ise neredeyse tartışılmıyor bile.

Konuya bu tarz bir yaklaşım acil cevaplanması gereken soruları gündeme getiriyor: Kadın cinayetleri daha çok küresel bir sorun değil midir? Kadın cinayetleri bağlamında ataerkil yapıların rolü nedir? Bu yapılara karşı dünyanın değişik ülkelerinde kadınlar nasıl mücadele ediyor?
25 Kasım, Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü vesilesiyle göçmen kadın örgütlerinin çatı kuruluşu DaMigra e.V. ve Göçmen Kadınlar Birliği „Kıskançlık ve namustan da öte- kadın cinayetleri küresel bir olgu mu ?“ konulu bir etkinlik düzenliyor ve tüm kadınları katılmaya çağırıyor.

Konuşmacılar:
Dr. Nil Mutluer (Sosyolog, Humboldt-Üniversitesi. Berlin) Türkiye‘ de kadın cinayetleri
Paulina Trejo Méndez (Sosyalbilimci ve feminist sanatçı) Meksika‘ da kadın çinayetleri
Marlene Pardeller (#keinemehr inisyatifi üyesi ve film yapımcısı) Almanya‘ da kadın cinayetleri
Moderasyon: Çiler Fırtına

Tarih: 22 Kasım 2018 Perşembe
Saat: 17.00- 20.00
Adres: Jugendherberge Köln Riehl, An der Schanz 14, 50735 Köln

Etkinliğin sonunda katılımcılar ile tanışma ve fikir alışverişi olanağı olacak. Açık büfe mevcuttur.
Etkinlik ingilizce olarak gerçekleştirilecek ve ihtiyaca göre Almanca, Türkçe ve Arapça dillerine çeviri yapılacaktır. Çeviri ihtiyacınızı lütfen yapacağınız online kayıt formu ile, 17 Kasım 2018’e dek bildiriniz.

Daha geniş bilgi için:
Daria Ankudinova ya mail ile; veranstaltung@damigra.de, Telefon ile; 049 (0)345 61409866 ya da Mobiltelefon ile 049 1525 2782153 ulaşabilirsiniz.
Irkçı, cinsiyetçi ya da insan onurunu zedeleyen tavır ve tutum sergileyen kişiler etkinlikten uzaklaştırılacaktır.

, ,