Kadınların seçme ve seçilme hakkının 100. Yılında sempozyum


Haben wir die Wahl? Wir haben die Wahl?

Sevinç Sönmez

Mannheim Belediyesi, eşitlikten sorumlu yönetici Zahra Deilami’nin girişimi ile bir sempozyum düzenledi. “Haben wir die Wahl? Wir haben dir Wahl!?” “Seçeneğimiz var mı? Seçeneğimiz var!?” adı altında gerçekleşen sempozyuma değişik alanlarda çalışan 100’e yakın kadın katıldı. Kadınların seçme ve seçilme hakkını 19. Ocak 1919 da elde etmesinin 100. Yılında, 19 Ocak’ ta gerçekleşen sempozyum Mannheim Belediyesi genel kurul salonunda yapıldı.
Kadınların 100 yıl sonra seçme haklarının ne durumda olduğunu irdelemek amacıyla düzenlenen sempozyumda; kadınların yaşamın her alanında özgürce seçme hakkı var mı? Mesleklerini, kariyerlerini ve toplumda ve ailede sahip olmak istedikleri rolü seçebiliyorlar mı? Politika, bilim, kültür ve sanat alanlarında kadınların rolü ne? gibi bir çok soruya cevap arandı.
“Bar Camp” yöntemi ile gerçekleşen açık- sempozyumda katılımcılar istedikleri konulara yönelik çalışma grupları oluşturarak kendi sunumlarını kendileri yaptılar. Açılış konuşmasında, bu sempoyzumun bir anmadan öte ileriye yönelik bir veri tabanı, bir eylem planı olmasını istediğini söyleyen Zahra Deilami’nin konuşmasından sonra sahneye gelen kadınlar birbirinden zengin ve renkli sunumları ile 20 çalışma grubu oluşturdu. Mannheim‘ da değişik alanlarda, parti ve kurumlarda kadın çalışması yürüten kadınların sunduğu gruplara ilgi ve katılım yoğun oldu. Özellikle bir araya gelmek ve tanışmak, fikir alışverişinde bulunmak, tartışma ve bilgilenme isteği bir çok kadının öne çıkan talepleri oldu.
En yoğun ilgi, eşitlik ve seçme hakkı, yerel politika ve kadınlar, Feminizm 3.0, #Meetoo, kadınların kültür branşında görünürlüğü, yaşlı kadınların toplumsal görünürlüğü, reklamlarda cinsiyetçilik, aile ve iş yaşamının uyumu, seviye eşitliği, kadın cinselliği, radyo yayını nasıl yapılır, gibi sunumlara oldu.
Eşitlik ve seçme hakkı konulu sunumda, federal parlamento da kadın temsiliyetinin hala 30.7 % düzeyinde olduğuna dikkat çekildi ve #mehrfrauenindieparlamente başlığı altında yürütülen imza kampamyasına destek çağrısı yapıldı.
Sempozyum akşam düzenlenen bir eğlence ile sona erdi.

,