Kadınlardan tezkereye karşı Boğaz Köprüsü’nde eylem

Tuba GÜNGÖR
İstanbul

kadinlardan-tezkereye-karsi-bogaz-koprusunde-eylemc4e97c7fe058d8e7b01eSavaşa Karşı Kadın İnisiyatifi üyesi kadınlar, Mecliste görüşülen savaş tezkeresi ve IŞİD saldırılarına karşı Boğaziçi Köprüsü’nü “Tezkere ve IŞİD’e destek savaş ve kadın katliamı demektir. Böyle barış olmaz” pankartı açarak trafiğe kapattı.

Kadınlara polis müdahale ederek gözaltına aldı. Polis, gözaltına aldığı 16 kadını Vatan Caddesi’nde bulunan İstanbul Emniyet Müdürlüğüne götürdü.

Gözaltına alınanlardan inisiyatif üyesi Avukat Sevda Bayramoğlu, Meclise gelen savaş tezkeresine karşı kadınlar olarak hayır dediklerini ilan etmek için Boğaz Köprüsü’nde bu eylemi gerçekleştirdiklerini anlatan Bayramoğlu “Savaş tezkeresi kadın katliamı demek, işgal demek, savaş demek, bedenlerimizin de bir savaş meydanı haline gelmesi demek, bunu asla kabul etmeyeceğiz” diye konuştu. Herkesi barışa destek vermeye çağırdıklarını söyleyen Bayramoğlu, “Sınırda bir savaş var. Kobanê’de IŞİD saldırıyor. IŞİD’e karşı bir direniş var. Tezkere IŞİD’e destektir, IŞİD kadın katliamıdır. Türkiye Biz Savaşa Karşı Kadın İnisiyatifi olarak Cuma akşamı Suruç’a giderek sınırda nöbet tutacağız, Kobanêli kadınlarla dayanışmak ve savaşı durdurmak için bütün kadınları davet ediyoruz” dedi.

Meclisteki kadın milletvekillerine de seslenen Bayramoğlu “Onlar da bu savaş tezkeresine hayır desinler, kadınların taleplerine kulak versinler” diye çağrı yaptı.

Gözaltındaki avukatlardan Züleyha Gülüm ise bianete şunları kaydetti: “Bu tezkerenin Kobanê’nin işgali anlamına geleceğini, halkın iradesini ihlal edeceğini söylüyoruz. Türkiye’nin kendi sınırları dışında bir yeri işgal etmesi IŞİD’e karşı değil, halka ve halkın iradesine karşı gelecektir. Oradaki savaşın kadın katli üzerine kurulu olduğunu, IŞİD’in kadınları kaçırıp tecavüz ettiğini biliyoruz. Tezkereyle ortaya çıkacak yeni bir savaşla, kadın katliamları ve tecavüzler artacaktır.”

Barış İçin Kadın Girişimi’nin çağrısıyla biraraya gelen kadın örgütlerinden, siyasi partilerden, emek ve meslek örgütlerinden kadınlar ayrıca meclisteki kadın vekillere faks çektiler. Tezkere kabul edilirse bunun halkların vicdanına nesiller boyu yüzleşilemeyen, hesabı verilemeyen katliamların sorumluluğunu yükleyeceğini söyleyen kadınlar gönderdikleri faks metninde vekillere “Tezkereyi onaylamayın, tampon veya güvenlikli bölgeye karşı çıkın” dedi.

İstanbul Bağcılar’da da Barış Anneleri, IŞİD’in Kobanê’ye dönük saldırılarını ve Türkiye’nin IŞİD’e desteğini protesto etmek amacıyla AKP Bağcılar ilçe binasını işgal etti.

TEZKERE KABUL EDİLDİ

Öte yandan TSK’ye sınır ötesi, yabancı askere Türkiye izni tanıyan tezkere kamuoyundaki bütün itirazlara rağmen Meclisten geçti. AKP Hükümetinin savaş ve işgal tezkeresine MHP “evet” derken CHP ve HDP “hayır” dedi. Tezkere 298 oy ile kabul edilirken, oylamada 98 red oyu kullanıldı. Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, tezkere oylamasının ardından yaptığı açıklamada, “Tezkere çözüm sürecini olumsuz etkilemez” dedi.

Kaynak: www.evrensel.net

,