Kadınlar taleplerini haykırdı

Ayrımcılığa, şiddete, yoksulluğa, berbat çalışma koşullarına karşı kadınlar Almanya’da da 8 Mart’ta sokaklara çıktı. Berlin, Hamburg, Münih, Köln, Stuttgart ve bir çok şehirde kadınlar eşitlik, özgürlük, siyasi katılım, daha iyi yaşam ve çalışma koşulları talep etti, Irkçılığa, savaşa, şiddete karşı taleplerini haykırdı. Diğer ülkelerde kadınların sokaklara taşan öfkesiyle ve mücadelesiyle dayanışma çağrısı yaptı
Bu yıl Almanya’da kadınların ağırlıklı temalarından biri de düşük ücretli işler ve özellikle bakım alanındaki çalışma koşulları idi. Eşit işe eşit ücret, yaşlılıkta yoksulluğa hayır, güvenceli işler önemli talepler arasında yer alıyordu.
Eylemlerde ırkçılığa ve cinsiyetçiliğe karşı da birlikte mücadele çağrısında bulunuldu. 
 
Hamburg

Hamburg’da yapılan gösteriye ise 6 bin kadın katıldı. Coşkulu geçen eylemde kadınlar taleplerini güçlü bir şekilde dile getirdi. Landungsbrücke’de toplanan kadınlar burada bir miting düzenlediler. Mitingde ‘Hamburg Fraunrat’, 8 Mart inisiyatifi, Hamburg Göçmen Kadınlar Birliği adına konuşmalar yapıldı.

GKB adına Güler Ulaş yaptığı konuşmada‚ “Bugün dünyada yeniden paylaşım mücadeleleri savaşlar ve çatışmalar devam şiddetleniyor. Bütün bunların faturası ise emekçilerin ve halkların sırtına yıkılıyor. Birçok ülkede yüz binlerce işçi ve emekçi kadın, yaşanan ve yaşanması muhtemel krizler gerekçesiyle ilk işten atılan kesim oldu. İşini kaybetmeyen işçi ve emekçilerin ise ücretleri daha da düşürüldü, emeklilik yaşı yükseltildi, emeklilik maaşları düşürüldü, birçok sosyal hak gasp edildi. İşten atmalar ve yükselen işsizlik giderek artan sayıda kadını eve dönmeye ve part-time, güvencesiz, esnek ve ev eksenli çalışma koşullarında ucuz köleler olmaya mahkûm etti.” diyerek hak ve özgürlükler için mücadeleyi güçlendirme çağrısı yaptı.

Konuşmaların ardından yürüyüşe geçen kadınlar, Sternschanze’ye kadar yürüdüler. Yürüyüş boyunca pankart, döviz ve sloganlarla taleplerini dile getiren kadınlara halkın ilgisi de yoğun oldu.

 

Köln
Köln’de 8 Mart Pazar günü gerçekleşen eyleme 4 bini aşkın kişi katıldı. 
Roncalliplatz’da başlayan Las Tesis dansı yapılarak başlayan gösteri şehir merkezinden geçerek Chlodwigplatz’da sona erdi.
Katılımcılar yürüyüş güzergahında taleplerini haykırdı. Kadınlar eşitlik, özgürlük için ve ırkçılığa ve cinsiyetçiliğe karşı sloganlar attılar.
Eylemde yapılan konuşmalarda düşük ücretli işler, bakım işleri konularına dikkat çekilerek daha iyi yaşam ve çalışma koşulları talep edildi.Kadına yönelik şiddete ve ırkçılığa karşı mücadele çağrısı yapıldı. Dünyanın değişik ülkelerinde kadınların mücadeleleriyle dayanışma çağrıları yapıldı. 
Köln de kilise kadınları da aynı gün eylem yaptı, Kadınlar, Katolik kilisesindeki geleneksel ayrımcı yapının değiştirilmesi, zorunlu bekarlık uygulamasına son verilmesi, hiyerarşide ve görev paylaşımında erkeklere ayrıcalıklı davranılmasından vazgeçilmesi, cinsel taciz, tecavüz olaylarının faillerinin sadece disiplin cezasına değil haklarında dava açılarak adli cezaya da çarptırılması taleplerini dile getirdiler.