Kadın cinayetlerinin önlenmesinde İstanbul Sözleşmesi: Sembolik siyaset mi yoksa koruma kalkanı mı?

Uluslararası Online Etkinlik

Kadın cinayetlerinin önlenmesinde İstanbul Sözleşmesi: Sembolik siyaset mi yoksa koruma kalkanı mı?


Göçmen kadın örgütlerinin çatı derneği DaMigra, Alman Kadın Hukukçular Derneği ve Avrupa Komisyonu Almanya Temsilciliği işbirliğiyle  28 Eylül Salı günü  Kadın Cinayetlerinin Önlenmesinde İstanbul Sözleşmesi:  Sembolik siyaset mi yoksa koruma kalkanı mı?  başlığıyla uluslararası online bir etkinlik düzenliyor. Toplantıya Almanya, Türkiye, Macaristan, Yunanistan ve Slovenya’dan  kadın örgütleri temsilcileri, aktivistler ve, uzmanlar katılıyor.

DaMigra 2020 Kasım ayında düzenlediği kadın cinayetleri (femisid) konulu uluslararası konferansındaki tartışmaların ardından İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanması için bir talepler listesi  yayınlamış, ( https://www.damigra.de/wp-content/uploads/DaMigra-Forderungskatalog_Stoppt-Femizide_11_2020_Tuerkisch.pdf )  ve bu çalışmayla  kadına yönelik şiddetin cezasız kalacağı varsayımının bile kadına yönelik şiddetin artmasına neden olduğunu ortaya koymuştu. DaMigra, kadın cinayetleri (femisid) konusunda yürüttüğü tartışmaların ve İstanbul Sözleşmesi’yle ilgili olarak hazırladığı raporların bir sonraki adımı olarak, 28. Eylül Salı günü Alman Kadın Avukatlar Derneği ve Avrupa Komisyonu Almanya Temsilciliği işbirliğiyle, aşağıdaki konuların tartışılacağı uluslararası online bir etkinlik düzenliyor ve şu konuları ele alıyor:

  1. İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmenin kadına yönelik şiddet ve de özellikle kadın cinayetleri ile olan ilişkisi nedir? Sözleşme’den çekilmek şiddete maruz kalan insanlar için ne gibi sonuçlar getirecektir?
  2. İstanbul Sözleşmesi gibi uluslararası kadın hakları sözleşmelerinin günlük hayatta yaşanan toplumsal cinsiyet temelli şiddet açısından oynadıkları roller nelerdir ve nasıl bir kontrol işlevi görürler?
  3. İstanbul Sözleşmesi ihlâllerine veya sözleşmeden çekilmeye ya da toplumsal cinsiyet temelli şiddetin artmasına karşı yaptırımlar ne ölçüde mümkün? Bu yaptırımlar reelpolitik göz önüne alındığında nasıl uygulanabilir?

Etkinlik, Almanca dilinde gerçekleşecek. Türkçe ve İngilizce çeviri yapılacak.

Programla ilgili detaylı bilgiye ulaşmak için: https://www.damigra.de/tr/termine/istanbul-konvention-im-kampf-gegen-femizide-symbolpolitik-oder-schutzschild/

Etkinliğe ücretsiz kayıt olmak için:

https://www.damigra.de/wp-content/uploads/210915_TR_Einladung_Programm_Femizide.pdf

 

,