İstanbul Sözleşmesi yaşatır! 

Almanya Göçmen Kadınlar Birliği’de bir açıklama yayınlayarak kadına yönelik şiddeti önlemeyi ve şiddetle mücadele etmeyi amaçlayan İstanbul Sözleşmesi’nden Türkiye’nin çekilme kararını protesto etti.

Sözleşmenin feshinin daha önce de birçok kez gündeme getirildiğine ve kadınların sokaklara taşan öfkesiyle geri alındığına değinilen açıklamada, „Ancak şimdi milyonlarca kadın bir erkeğin kararının sonuçlarından etkilenecek. şiddet ve kadın cinayetleri artmaya failler ise cezasız kalmaya devam edecek.“ Denildi.

Bu kararın Avrupa ve dünya çapında geniş kapsamlı sonuçları olacağından endişe ettiklerini de dile getirilen açıklamada

„Türkiye’deki kadınlarla dayanışma içindeyiz ve kararı kınıyoruz. İstanbul Sözleşmesi tüm ülkelerde ve Almanya’da herkes için kapsamlı ve koşulsuz uygulamalıdır.“ Denildi.

GKB ayrıca İstanbul Sözleşmesi fesih kararının geri çekilmesi, AB ülkelerinde de koşulsuz yaşama geçirilmesi talebiyle hafta içinde değişik şehirlerde eylem çağrıları yaptı. Gelişmeleri internet sayfalarımızdan ve sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Almanya’da çok sayıda kadın ve kitle örgütünün desteğiyle  gerçekleşecek eylemlerden bazılarının gün ve saatleri şöyle

 

Frankfurt 23.03.2021 17.30 Hauptwache FFM

Mannheim 23.03.2021 17.00 Uhr Paradeplatz

Hamburg 24.03.2021 17.00 Mercado_ 18.00 Gänsemarkt

Köln:24.03.2021 17.30 Heumarkt

Hanau 24.03.2021 Freiheitsplatz  16.00

 

Berlin’de eylem: Vazgeçmeyeceğiz!

Berlin’de 20 Mart Cumartesi günü PUDU HEPA’nın çağrısıyla düzenlenen eyleme yaklaşık 200 kişi katılarak Türkiye Cumhurbaşkanı kararı ile İstanbul Sözleşmesi’nin feshi protesto edildi. Eyleme katılanlar konuşmalar yaparak öfkelerini dile getirdiler, İstanbul Sözleşmesi bizim, vazgeçmeyeceğiz” sloganlarını haykırdılar. Eyleme Berlin Göçmen Kadınlar Derneği üyeleri de destek verdi.  GKB adına bir konuşma yapıldı, şarkılar söylendi ve kaşıklar çalarak sloganlara eşlik edildi.

 

 

, ,