IG Bau: Kadın hakları pahasına Türkiye ile anlaşmaya hayır!

Ulrike Laux (Vorstandsbereich Gebäudereiniger-Handwerk, Mitbest

Alman IG Bau Sendikası (İnşaat-Tarım ve Çevre Sendikası), 8 Mart’da Dünya Kadınlar Günü’nünde Türkiye’de kutlamaların yasaklanması ve baskılara karşı kadın haklarını savunduğuna ve kadın hareketiyle enternasyonal bir dayanışma içinde olduğuna ilişkin bir basın açıklaması yaptı. Açıklamanın tam metni şöyle:

“IG Bau, 8 Mart Uluslararası Kadınlar Günü’nde dünyadaki bütün kadınlar uluslararası bir dayanışma çağrısı yapıyor. IG Bau, kadın hakları savunucularının yaptıkları eylemlerin şiddetle bastırılmasını kınıyor. IG Bau Federal Yönetim Kurulu üyesi Ulrike Laux, ‘polislerin hakları için sokağa çıkan kadınlara plastik mermilerle ateş etmesini görmek, dayanılacak bir durum değildir’ dedi. Ulrike Laux açıklamasında ayrıca ‘Günlük gazete Zaman’a yapılan uygulama ve 7 Mart’ta Brüksel’de gerçekleşen AB-Türkiye Zirvesi’nde Türkiye’nin ultra tutucu güçlerinin, ülkelerinde gerici rüzgar estirmek amacıyla Avrupa Birliği’nin sığınmacı sorununda Türkiye’ye bağımlı konumunu kullandığı şüphesini artırıyor. Avrupa’nın demokratik devletleri, sığınmacı haklarının kadın haklarına karşı kullanılmasına izin vermemelidir. Angela Merkel, Zirve’de Türkiye’nin Başbakanı Ahmet Davutoğlu’na Avrupa Birliği’nin Türkiye Başbakanı’nın tehditlere boyun eğmeyeceğini açıkça söylemelidir’ dedi.

IG Bau, kadın ve erkeklerin toplumsal yaşama ve iş hayatında eşit katılımları için mücadele etmektedir. Bunun en önemli koşulu, kadınların yaptıkları işin değerini bilmek ve kendi çıkarlarını savunmak üzere örgütlenmeleridir. Dünyanın her yerinde miting ve protesto hakkı örgütlenmenin en önemli aracıdır. IG Bau aynı şekilde erkeklerden de, karşılığı ödenmeyen emek başta olmak üzere bütün işleri eşit temelde üstlenmelerini bekliyor.

Laux açıklamasında son olarak, ‘savaş mültecilerine yardım etmek demek Avrupa değerler sisteminin temelini oluşturan insanlık onuruna sahip çıkmak demektir. Bu nedenle mülteci akımında istikrar sağlamak amacıyla Türkiye’de kadın haklarından ya da basın özgürlüğünden vazgeçmek, tamamiyle saçmalıktır. Türkiye ile yaptığı işbirliğinde Avrupa Birliği böylece bütün inandırıcılığını yitirmektedir’ dedi.

https://www.igbau.de/Kein_Tuerkei-Deal_zu_Lasten_von_Frauenrechten.html

Unknown

,