H&M’de Ayşe kazandı

Bildschirmfoto 2014-11-11 um 01.40.26

İşyeri İşçi Temsilciliği (BR) Başkanı Ayşe, Heilbronn H&M mağazasına karşı verdiği mücadeleyi kazandı ve işine geri döndü. Aylardır işine dönmek mücadele eden Ayşe, H&M patronlarının mahkemede yeminle yalan söylemesi konusunda yaptığı baskıya boyun eğmedi, İsveç tekeli Ayşe karşısında başka işletmelere de örnek olabilecek bir yenilgi aldı.
Sınırlı sözleşmeli olmasına rağmen mağazanın yöneticisi yapılan Ayşe’nin sözleşmesi, BR’ye seçilmesi, hele de BR başkanı olması sonrası feshedilmişti. İşletme Ayşe’nin bu nedenle işten çıkarıldığını gözlerden gizlemek için işçi fazlalığı olduğu yalanını uydurmuş, bunu kanıtlayabilmek için de ihtiyaç olmasına rağmen mağazaya yeni işçi almamıştı. Az işçiyle aynı işin yaptırılması işçiler arasında hastalığın artmasına neden oldu. Değişik propaganda yöntemleriyle işyerindeki kötü durumun nedeni olarak Ayşe gösterildi ve bu yolla Ayşe ‘nin iş arkadaşlarından destek alması engelenmeye çalışıldı. Ancak bir yandan Ayşe’ye yönelik Heilbronn ve Almanya çapındaki sendikal destek artarken diğer yandan ise medyada yapılan eleştirel yayınlar mağazanın cirosunun düşmesine neden oldu. Bu baskılar karşısında H&M havlu atmak zorunda kaldı. Mağazanın yeni menajeri Ayşe’yi görüşmeye çağırarak tanıkların yanında sözleşmesinin uzatılacağı sözünü verdi. Bu teklif hukuki açıdan da onaylandı.
Mücadeleyi kazanan Ayşe için ver.di Heilbronn-Neckar-Franken teşkilatı adına bir açıklama yapıldı. Açıklamada: ‘Ayşe’nin adına mücadelesine destek veren herkese teşekkür ediyoruz. Haksızlık ve keyfiyete karşı başarılı bir mücadele verdik.’ dendi.
Daha önce gazetemizde yayınlanan röportajında Ayşe mücadelesine bu kadar büyük destek verileceğini beklemediğini, belirterek desteğin kendisini güçlendirip kararlı hale getirdiğini söylemişti. ‘Yıllarca ekonomik bağımsızlığa sahip yaşadıysanız işsiz kalmak çok zor. Yılgınlığa kapıldığım zamanlar da oldu. Ama çevremdeki iyi insanlar ‘güçlüsün, dayan!’ dediler. Ben bunu değiştirerek; ‘işyeri işçi temsilcisi Ayşe güçlü olmak zorunda’ şeklinde formüle ettim. Kimseden bir beklenti içinde değilim ama bana destek veren insanlara teşekkür ediyorum. Çünkü biliyorum ki birlikte güçlüyüz.’ demişti.

,