Geislingen’den güneşli bir kuruluş haberi…

Bilen biliyor, bu kış hem çok uzun sürdü hem de çok karanlık. Aylardır yağmurların dinmesini, karanlık gökyüzünün açılıp bir kaç günlüğüne de olsa güneşin parlamasını bekliyoruz. Yazlıkları çıkarıp çıkarıp geri kaldırmaktan, nisan ayında kalorifer yakıp “bu yıl sonunda bizi yüksek faturalar bekliyor” diye yakınmaktan bıktığımız günlerde,  güneş aniden Almanya’nın bütün şehirlerinin üzerine bütün görkemiyle kuruluyor. Parklar, bahçeler, dere kenarları piknikçilerle, güneşlenip bütün bir kışın acısını çıkarmak isteyenlerle, çoluk çocuk konu komşu maaile kendini dışarı atanlarla dolup taşıyor. Herkes birbirine daha cıvıltılı bir günaydın diyor. Gülümsüyoruz. Orada, burada ya da şurada.

IMG_4549

Geislingen an der Steige

Hal böyle olunca önceden planlanan etkinlikleri gerçekleştirmek, çocukların *havuza gidelim, pikniğe gidelim, bisikletle dolaşalım, dondurmacı da çadır açalım hiç durmadan top top dondurmaların tadına bakalım“ türünden isteklerine karşı çıkmak daha da bir zorlaşıyor. Ama yine bilen biliyor, bir şeye karar verdi mi kadınlar, o işten kaçılmaz, her türlü engel aşılır ya da yaratıcı çözümler bulunur, çocukların keyfi de yapılır, güneşin tadı da çıkarılır.

Geislingenli kadınların dernek kuruluş kongresini yaptığı gün tam da böyle bir gün. Üstelik belediye çocuk festivali yapıyor, her yaştan çocuklar önce havuzun, sonra festivalin sonra da keyifli bir sofrada hep birlikte oturmanın planlarını sayıyor. Bir gün önceden gittiğim için tanığım çocukların bütün pazarlıklarına. Oysa kadınlar günlerdir hazırlık yapıyor. Telefonlar bir kez daha ediliyor, yapılacakların üzerinden geçiliyor. Üstelik işbölümü çoktan yapılmış. Babalar sırt çantalarına çocuklar için yedek giysileri de, atıştırmalıkları da hazırlamış, yola koyuluyor. Her şey tamam işte. Toplantı salonuna gidip kahvelerimizi yapıp, suları buzdolabına koyup masa sandalyeleri dizebiliriz artık.

IMG_0604Geislingen, Ulm ile Göppingen arasında yaklaşık 28 bin nüfuslu bir kent. Bakmayın nüfusun bu kadar az olduğuna. 1853 yılında kurulan ve ana üretimi hala bu kentte olan WMF fabrikası, yakın çevresinde bulunan bir sürü işletmeyle, 5 vadi arasında bulunmasından dolayı harika doğasıyla canlı bir kent Geislingen. Göçmen Kadınlar Birliği kurulduğundan beri de burada cevval bir grubumuz var. Kültürel sosyal etkinlikler düzenleyen, kadınlarla talepleri doğrultusunda çalışmalar yapan, Göppingen Göçmen Kadınlar Derneği ile de bir çok ortak çalışmaya imza atan Geislingenli kadınlar, bunca zamandır biriktirdiklerini artık bir dernek ile derleyip toplamak ve daha da ilerletmek istiyor. Şehrin sosyal kurumlarıyla, farklı kadın dernekleri ya da sendikalarla ortak işler yapıyor. Bilgilendirme toplantıları gerçekleştiriyor, değişik işletmelerde işçi kadınlarla 8 Martları kutluyor, kurslar düzenliyor, kentlerindeki, Göppingen’deki ya da eyaletlerindeki eylemlere katılıyor, değişik konularda bilgilendirme masalarıyla taleplerini ya da çalışmalarını şehir halkına aktarıyor. Ya da adına „Kitap Kurdu“ dedikleri çalışmayla kitap okumayı yaygınlaştırmayı, okuduklarını tartışmaya açmayı deniyor. Ancak Geislingenli kadınlar daha fazlasını yapmak istiyorlar. Ulaştıklarıyla, başardıklarıyla yetinmek istemiyorlar. Planları çok, „planları yaşama birlikte geçiririz, biz de işin ucundan tutarız“ diyen kadın da çok. Hal böyle olunca yettiklerimizi de yetemediklerimizi de hep birlikte konuşuyor kafa kafaya verince nasıl yetip yetişeceğimizi de birlikte planlıyoruz.

 

IMG_0611Dünyadan, Almanya’dan yahut Geislingen’den örnekler veriyor, kadınlık hallerimiz üzerine sohbet ediyoruz. Her buluşmamızda olduğu gibi aslında konuşacak ne çok şeyin olduğunu fark ediyoruz. Sonra da mücadele deneyimleri nasıl ortaklaştırılır, daha fazla kadınla nasıl buluşulurla ilgili sunulan önerileri yaşama geçirmeye hazır 5 kişilik yönetim kurulu seçiliyor. Alkışlar yönetim kuruluna ama en çok da bunca yıldır verilen ortak emeğe, çabaya. İşin ucundan tutan, çorbaya tat katan bütün kadınlara.
Geislingenli kadınlar, bir hafta sonra 5 şehirden kadınların katıldığı hafta sonu kampına, tıpkı diğer şehirlerden gelecek katılımcı kadınlar gibi koltuk altına sığdırdığı karpuzların sayısını artırmış olarak gidecek.

Haftaya yine güneş yine açacak diyor meteoroloji uzmanları. Onu geçelim lütfen, biliyoruz zaten, zira biz kolları çoktan sıvadık…

Pelin Şener

IMG_0642

 

 

 

 

, ,