Göçmen Kadınlar Birliği’nin Sergisi Berlin’de Açıldı

Almanya Göçmen Kadınlar Birliği (GKB)’nin katılımcı sergi projesi “Dişil Perspektifen Dünya!” 13 Temmuz akşamı yapılan kokteylle açıldı. IG Metall’den Bodo Grzonka, IG Metall Berlin İkinci Başkanı Regina Katerndahl, DaMigra Yönetim Kurulu Sözcüsü Dr. Delal Atmaca ve Göçmen Kadınlar Birliği Başkanı Sidar Çarman’ın konuşma yaptığı açılışın moderasyonunu gazeteci Sibel Schick gerçekleştirdi. Berlin Kadınlar Korosu’nun dinletisiyle renklenen açılışa yoğun bir katılım gösteren davetliler, sergi alanında Göçmen Kadınlar Birliği’nin 12 yıllık arşivinden hazırlanan farklı yerleştirmeleri ilgiyle incelediler.

GKBli kadınların duygu, düşünce, kavram ve hatta renkleri bir araya getidikleri “Göçmen Kadınlar Birliği’nin ABC’si: Dişil Bir Sözlük,” serginin dikkat çekici yerleştirmelerinden biri. Yine aynı şekilde, GKBli kadınların yıllardır yürüttükleri çalışmalara, kampanyalara, projelere, işbirliklerine ve taleplerine odaklanan Fotoğraf Albümü, kadın mücadelesinin görsel hafızasını sunuyor. GKB’nin çift dilli yayınlanan “Kadın/Frau” dergisinden oluşturulan bir seçki de, sergi alanında, kadınların kendi aralarında bir araya geldikleri, tartıştıkları, dertleştikleri, ürettikleri “Kendine Ait Bir Oda” olarak yer alıyor. “Sandık” serginin dikkat çekici köşelerinden biri. Kadınların mücadeleleri boyunca ürettikleri materyaller (taleplerinin yer aldığı pankartlar ve bayraklar) aracılığıyla, kadın mücadelesinin tarihini içeriyor. “Okuyucu Köşeleri”, GKB’nin arşiv materyallerinin (bildirilerinin, haberlerin, projelerin vb.) okunabileceği, çalışmalarının incelenebileceği bir alan. Bu alanda aynı zamanda ziyaretçiler hem GKB’nin tüketim alışkanlıklarının geri dönüşüm yönünde geliştirilmesini amaçlayan el işi atölye çalışmalarında üretilen çanta ve takılara bakabilirler hem de “Dişil Bir Sözlük” için kelime önerilerinde bulunup, görüş ve önerilerini paylaşabilirler.

Göçmen kadınlar çatı örgütü DaMigra, MUT Projesi ve Federal Almanya Göç, Mülteci ve Entegrasyon Komisyonu işbirliğiyle ve IG Metall-Berlin’in ev sahipliğinde hazırlanan “Dişil Perspektiften Dünya!” katılımcı sergi projesi, 8 Eylül tarihine kadar IG Metall – Haus Berlin’de ziyaret edilebilir.

Küratörlüğünü Elif Çiğdem Artan’ın yaptığı katılımcı sergi projesinin görseli Sevgi Can Pekmezci Sargın tarafından hazırlandı, mekan tasarımı Yelta Köm ve sergi kurulumu Arda Bakıryol tarafından gerçekleştirilidi ve çevirileri Mehmet Çallı yaptı. Göçmen Kadınlar Birliği dernek ve grupları da katılımcı olarak yer aldı.

, , ,