GKB Berlin Yazı Atölyesi Çalışmalarına Başlıyor

Berlinli kadınlar, uzun zamandır, kendi hikâyelerini yazarak anlatmak istiyor. Hem Türkiye’de hem de Almanya’da verdikleri kadın mücadelesini kendi deneyimleri üzerinden aktarmak isteyen kadınlarla geçtiğimiz Pazartesi günü ilk atölye denemelerine başladık. Yazı atölyesinin pilot çalışmasında hedefimizi Hamburg gezimizi yazıya dökmek olarak belirledik. Bu ayın başında GKB Kuzey buluşmasına katılan kadınlarla, geçtiğimiz Pazartesi günü, bir araya gelerek yazmaya dair konuştuk.

Yürütücülüğünü üstlendiğim atölye çalışmalarının ilkinde hiç yazı yazmadık. Onun yerine “yazı masası”nın bizim için ne anlam ifade ettiğini birlikte düşündük. Ön yargılarımızı, korkularımızı, çekincelerimizi ve eksikliğini hissettiğimiz konuları ele aldık. Bir türlü gelmeyen ilham, bulunamayan sessiz ortam, yetersiz hissedilen Türkçe bilgisi, eksiklik görülen bilgisayar, yaratılamayan zaman… Kadınların tek tek söz alıp yazmaya dair deneyimlerini ve düşüncelerini paylaşmalarının ardından bizi sınırlayacak hiçbir şeyin olmadığını, yazının sadece düzenli okumak ve yazmakla ilgili olduğunu birlikte gördük. Not almak ya da altını çizmek gibi farklı okuma tekniklerini kolektif düşünüp ihtiyaçlarımızı göz önüne alarak atölye çalışmalarını daha geniş katılımla yapmak üzere bir yol planı hazırladık.

Çalışmanın ikinci yarısında kadınlar bir kitabın giriş bölümünü okudular ve daha sonra metnin giriş-gelişme-sonuç bölümlerini birlikte değerlendirdik. Yazar, hangi bilgiyi, metnin neresinde, nasıl aktarmış? Böylelikle, yazının ana fikrine odaklanmak ve çerçevesini kurmak üzerine kolektif çalıştık. İkinci buluşmamıza kadınlar Hamburg gezilerini anlatan kısa yazılarıyla gelecekler. Dileyen elde dileyen Almanca yazacak ve üzerinden yine hep birlikte geçeceğiz. Yazıları burada, GKB internet sitesinde, paylaşmak için heyecanlanıyoruz. GKB Kuzey buluşmasındaki atölye çalışmasının kadınlarda bıraktığı hatıraları okumak için beklemede kalın. Hamburg şehir gezimizi ve mücadelemizin birincil aracı birlikte attığımız kahkahaları da anlatacağız elbette.

,