Frankfurt’ta 8 Mart kutlaması

Zahide Yentür

IMG-20160313-WA0008

Frankfurt Göçmen Kadınlar Derneği, Niederrad ve Ginnheim kadın gruplarıyla yaptığı koro, folklor çalışmalarının yanı sıra ev gezileriyle 500’e yakın kadına ulaşarak, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü 13 Mart Pazartesi günü Titus Forum’da 300 kadının katılımıyla çoşkulu bir şekilde kutladı.

Kutlama. Sennur Sezer’in hiç bir yerde yayınlanmayan Mart Güneşi şiiri ile başlatıldı. Yapılan konuşmalarda savaşlar, ırkçılık, cinsel ayırımcılık, sosyal adaletsizlik protesto edildi ve daha fazla kızkardeşlik köprüleri için çağırı yapıldı. Bu seneki kızkardeşlik köprüsünün güzel bir örneği, bir grup mülteci kadının aramızda olmasıydı.

Seyredilen kısa filimin arkasından NoFragida’dan antifaşist Annete Ludwig konuşma yaptı. Frankfurt’da mülteci yurtlarında kadın ve çocukların içler acısı durumunu gözler önüne seren Annette Ludwig, ırkçı ve sağcı saldırılara karşı birlikte mücadele çağrısı yaptı. Yusuf Sönmez’in çalıştırdığı Ginnheim Kadın Korosu, yeni şarkılayıryla salonu coşturdu.

Frankfurt GKD Çınar Işık, savaşları, ırkçılığı ve cinsel ayırımcı politikaları lanetledi. Çınar Işık konuşmasını, Türkçe ve Kürtçe “Kadın-Yaşam-Özgürlük”sloganıyla bitirdi.

IMG-20160313-WA0007

“Bir kadının sesini arayışıdır şiir”, “şiir barışa kardeşliğe uzanan yoldur”, “çeşitli dillerin, kültürlerin, inançların kardeşliğidir şiir” sözleriyle sahneye çıkan Frankfurt Göçmen Kadınlar Şiir Grubu, birbirinden güzel şiirleriyle kutlamaya anlam kattı.

Bir iki hafta gibi kısa bir zaman sürecinde birbirinden eğlenceli skeçler hazırlayan Niederrad Kadın Grubu’nun başarısı, gruptaki arkadaşların bir araya geldiklerinde her sorundan gülüncek bir şey çıkarma yeteneklerinden kaynaklanıyordu.

Birgül Karakaya’nın yönetiminde hazırlanan Niederrad kadın folklorü Artvin yöresinden oyunlarla ilgi çekti. Şenlikte ayrıca Cizre’den Cerrattepe’den yaşam alanlarını, çocuklarını korumak için mücadele eden annelerin öfkesini yansıtan kısa bir filim gösterildi.

DİDF Gençlik adına konuşan Hatice Gülfidan, çalışmaları hakkında bilgilendirdi ve Yıldızlar Kampına çağrı yaptı. Tarih Müzesi Müdürü Dr. Angela Janelli, gönderdiği mesajla bütün kadınların 8 Martını kutladı ve bundan sonra birlikte sürdüreceğimiz çalışmalarda başarılar diledi. Grup Tümay’la kutlamanın sonu geldi. Müzik grubu Tümay çaldığı horon, halay ve oyun havalarıyla bu sene kadınları doya doya eğlendirdi. Birlikte ev gezileri yapan, bildiriler dağıtan, koro, folklor yapan, hiç bir şey yapamıyorsam hazırladığım pastayı satın ve katkım böyle olsun diyen kadınlar, kutlamanın sonunda birbirinden ayrılırken, daha coşkulu ve daha mücadeleci 8 Martlara dileklerinde bulundular.

IMG-20160314-WA0016

, ,