8 Mart coşkuyla kutlandı

Almanya’nın bir çok şehrinde düzenlenen etkinliklerle 8 Mart kutlandı. Bu yılki kutlamalara, cinsiyetçiliği ve ırkçılığa karşı mücadele, barış ve çalışma yaşamı ile ilgili talepler damgasını vurdu. Çok sayıda şehirde, kadın örgütleri, sendikalar birlikte toplantılar düzenledi, yürüyüşler gerçekleştirdi. Berlin’de, Köln’de kitlesel yürüyüş ve mitingler yapıldı. Göçmen Kadınlar Birliği’ne bağlı dernek ve gruplar da 8 Mart eylemlerine, toplantılarına katılırken, ayrıca şenlikler de gerçekleştirdi.

12814769_10207721772215491_5256640270851930401_nSTUTTGART

Fatma Yalçınkaya

12705649_1133245576716087_2002059026971133102_n

Stuttgart Göçmen Kadınlar Birliği’nin Cann Jugend Haus da gerçekleştirdiği Emekçi Kadınlar Günü etkinliğine ilgi yoğun oldu. Program ve konuşmaların iki dilden yapıldığı kutlamanın sunumlarını, Ceyda Tutan ile Çiçek Yıldırım yaptı.

Kadınların mücadele tarihinde kesitler yansıtan sinevizyon gösterimin ardından, Almanya Göçmen Kadınlar Birliği Başkanı Sidar Çarman konuşmasında şu görüşlere yer verdi: “Yaşamın bütün alanlarında kadınlara yönelik ayrımcı yaklaşım ve yasalar son bulmalı. Göçmen kadınlara eşten bağımsız oturma ve çalışma izni verilmeli. Kadınlara yönelik şiddete son. Düşük ücretli ve güvencesiz işlerde çalışmak zorunda kalan kadınlara insan onuruna yaraşır bir ücret ve sigorta sağlanmalı” Şenliğe Türkiye’de katılan Tez-Kop İş İstanbul Şube Başkanı Necla Önder, Türkiye’nin barışa duyduğu özleme dikkat çekti. “Bizler anaların, çocukların ağlamasını istemiyoruz” diyen Necla Önder, Türk-İş içinde bir kadın olarak şube başkanlığına gelirken karşılaştığı zorluklara da değindi.Değişik uluslardan oluşan gençlik dans grubunun gösterisi ise tüm salonda heyacan ve coşku yarattı. Etkinlikte sahne alan Grup Kızıl Rüzgar’ın okuduğu parçalara dinleyiciler de alkışlarla eşlik ederken, Koma Nu Dem grubunun okuduğu Kürtçe parçalar da bir kez daha, Suruç, Cizre ve Sur’da devam eden katliam ve yıkımların dile gelmesine vesile oldu.

8 Mart günü ise Stuttgart’ta bulunan bütün kadın örgütleri de şehir merkezinde standlar açıp, güller dağıtarak konuşmalar yaptılar. Yüzlerce kadının katıldığı etkinlik kapsamında, sokak tiyatrosundan, birlikte şarkılar okumaya kadar bir dizi aktivite gerçekleştirildi.

MANNHEİM

1923440_10154130885739683_5542751062238261752_n

Günlerdir Mannheim’da 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü hazırlıklarını sürdüren Mannheim Göçmen Kadınlar Birliği, Neckarstadt Burgerhaus’da, emekçi kadınlarla birlikte bir kutlama düzenledi..

Çok sayıda davetlinin katıldığı etkinliğe ilgi yoğun oldu. Mannheim’da faaliyet sürdüren çeşitli kadın kuruluşları ve siyasi parti temsilcilerinin de konuşma yaptığı etkinlik, kültürel programla geç saatlere kadar devam etti.

Etkinlikte Mannheim Belediyesi Kadın Hakları Sorumlusu Zehra Deilamı, dünya ve İran kadın hareketinden örnekler sunarak kadınların örgütlenmesinin önündeki engellerin mücadeleyle aşılacağına vurgu yaptı. Daha söz alan SPD Mannheim Belediye Meclis Üyesi Dr. Claudia Schoning-Kalender ise kadınların birlikte mücadele etmesinin önemi ve daha fazla bir araya gelerek ortak iş yapmaları gerektiğini söyledi. Sol Parti Mannheim Belediye Meclis Üyesi ve Baden Wüttemberg Eyalet parlemantosu adayı Gökay Akbulut da, Türkiye’de ve dünyada yaşanan antidemokratik uygulamalardan ve Almanya’nın savaş politikası, mültecilere yaklaşımı ve ırkçı ayrımcı uygulamalarından örnekler sunarak, bu süreçte kadınların daha da fazla mağdur olduğunu bütün bu olumsuzlukların birlikte aşılabileceğini söyledi…Almanya Göçmen Kadınlar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Sidar Çarman ise yaptığı konuşmada, Avrupa’da ve dünyanın her yanında estirilen ırkçılık, ayrımcılık, yabancı düşmanlığı ve savaş yanlısı politikalardan kadınların daha fazla mağdur olduğunu belirterek, eşitsizliğe, kadınlara yönelik baskı ve şiddete karşı tek çarenin örgütlü mücadele olduğunu söyledi.

Etkinliğin ikinci bölümü Mannheim’da çalışmalarını sürdüren First Ukülale Band Filsbach müzik grubunun sunduğu dinletiyle devam etti. Şiir ve müzik eşliğinde devam eden kültürel programda, Sevilay Demircioğlu, Safinaz Kekeç Sanu ve Leyla Türer’in hazırlamış olduğu şiirler ilgiyle dinlendi.Etkinlikte Safınaz Kekeç Sanu geçtiğimiz yıl kaybettiğimiz Sennur Sezer’i de anarak, yayınlanmamış ‘Emekçi Kadın’ adlı şiirini okudu. Etkinlik Gizem’in söylediği birbirinden güzel parçalarla sona erdi.

Öte yandan Mannheim’da 8 Mart Kadınlar Günü dolayısıyla, kentteki birçok kadın örgütünün katılımıyla bir etkinlik gerçekleştirildi.12 Mart günü Paradeplatz’da sabah saatlerinden itibaren stand kurup, kadınların ortak taleplerini dile getiren şarkılar söyleyip konuşmalar yapan kadınların etkinlikte ekmek ve gül dağıtmaları da dikkat çekti.Mannheim Kadın Platformu’nun yanı sıra, Mannheim Göçmen Kadınlar Birliği, Çoraje, Sol Parti, SPD, Yeşiller ,Verdi ve IG-Metall sendikaları, Kadın Sığınma Evleri Mannheim Belediyesi Kadın Hakları Dairesi temsilcileri de birer konuşma yaptılar.

BRAUNSCHWEIG

DSC_0239Göçmen Kadınlar Birliği Braunschweig 6 Mart tarihinde 8 Mart’ı bir şenlikle kutladı. 100’ün üzerinde kişinin katıldığ şenliğin ilk bölümünde kadınların hazırladığı, tiyatro, şiirler yer aldı. Haus der Kulturen salonunda yapılan etkinlikte, Almanya’da işçi, emekçi ve göçmen kadınların sorun ve mücadeleleri dile getirilirken, kadınların mücadelesinde öne çıkmış Clara Zetkin, Rosa Luxemburg, Minna Fasshauer, Nadejda Krupskaya’nın yaşam ve mücadeleleri canlandırıldı.

Yazar Nuriye Zeybek de etkinliğe, kadınları anlatan öykü ve şiirleriyle katıldı. GKB 10. yıl filminin gösterildiği etkinliğin kültürel bölümünde ise Grup Katre üyeleri Özden Çiçek ve Ersen Bucak şarkılarıyla yer aldı.

 

HAMBURG

Yeter Özbolat

947006_838922886220173_3925656690293201798_n 12814122_838919679553827_5991841154629349217_nHamburg Göçmen Kadınlar Birliği’nin 13 Mart günü düzenlediği 8 Mart etkinliğine kadınların ilgisi yoğun oldu. Altona semtinde bulunan Louise- Schroeder-Schule’de gerçekleşen etkinliğe 200 kişi katıldı. Yoğun bir program ile gerçekleşen etkinliğin sunuculuğunu Heval Kılınç ve Helin Ergin yaptı. Coşkulu geçen etkinliğe konuşmacı olarak Cansu Özdemir (Die Linke Hamburg Parlementosu Grup Başkanı), Dilan Baran (DIDF –Hamburg Başkanı), Kersten Artus (Sol Parti Sendika Komisyonu Sözcüsü), Gönül Karasu (ver.di sendikası KITA TİS komisyonu üyesi) ve Göçmen Kadınlar Birliği Yönetim Kurulu üyesi Yeter Özbolat katıldı.

Özbolat yaptığı konuşmada „Bizler Hamburg GKB olarak mücadeleyi sadece 8 Mart etkinlikleri ile sınırlı ele almıyoruz. Son bir yıl içinde savaşa, ırkçılığa, ayrımcılığa ve kadına şiddete karşı onlarca eyleme katıldık. Örgütlenmesinde yer aldık. Çevremizdeki kadınların duyarlılığını artırmaya çalıştık. Derneğimiz bünyesinde sevgili hocamız Şener Yıldız yönetiminde koro çalışmalarımız aksamadan sürüyor. Bir çok kültürel aktiviteler, geziler, değişik konulara ilişkin söyleşiler ve kahvaltılar gerçekleştirdik. Dernek olarak başta Kita ve Postane çalışanları olmak üzere bir çok işyerinde yaşanan sorunlara karşı işçilerin grev ve eylemleri ile dayanışma içinde olduk. Bu gün bu alanlarda mücadele eden kadınların aramızda olması bizi sevindirdi. DIDF gençliğin her yıl geleneksel olarak düzenlediği yıldızlar kampına destek olduk. Başta sunucularımız olan Heval ve Helin olmak üzere bir çok genç kadın bu kampların sayesinde bu gün aramızdalar ve 8 mart etkinliğini birlikte gerçekleştiriyoruz. Genç kadınların her zamankinden daha fazla katkısına ihtiyacımız var. Hamburg Göçmen Kadınlar Birliği olarak diyoruz ki sorunlarımızı ancak ortak hareket edersek aşabiliriz. Derneğimizin çalışmalarına katılarak, birlikte standlar açarak, kadın dergimizi daha fazla kadına ulaştırarak, görev alarak, üye olarak birleşmeye ve çalışmalarımızı güçlendirmeye çağırıyorum“ diye konuştu.

Cansu Özdemir de GKB ile ortak çalışmanın önemine değindi ve kadınların yaşadığı ayrımcı politikalara vurgu yaparak savaş ve yoksulluktan en fazla kadınların etkilendiğini belirtti.

Gönül Karasu, anaokullarında sorunlara değinerek, grevlerine destek veren GKB’nin etkinliğinde olmaktan mutlu olduklarını söyledi ve bu güne kadar hak olarak ne elde ettilerse mücadele ederek aldıklarını vurguladı. Önümüzdeki dönem KITA çalışanlarının yeni eylem ve etkinliklere hazırlandığını söyleyen Karasu, kadınlara dayanışma çağrısında bulundu.

Kersten Artus ise daha önce GKB nin bir çok 8 Mart etkinliklerine katıldığını belirterek, ortak çalışmaları daha da güçlendireceklerini belirtti.

Dilan Baran ise „DIDF’li kadınlar olarak, bir çok çalışmada Hamburg Göçmen Kadınlar Birliği ile ortak çalışıyoruz. Bu bizi daha da güçlendiriyor.„ dedi. Konuşmasında yılbaşı gecesi Köln’de yaşanan olaylara da dikkat çeken Baran, olayın ırkçılığın kışkırtılmasının bir aracı haline getirildiğine de değindi.

Kültürel program günlerdir hazırlık yapan koro GKB korosu sahne alınca salondaki coşku arttı. izleyicilerden yoğun ilgi gördü. Etkinlik sonrası koroda yeralmak için kayıt yapan kadınlar oldu. Kısa bir süre önce çalışmaları başlayan GKB skeç grubu savaşa dikkat çekti. Şiir grubu da beğeni topladı. Kadınlar şiir ve skeç çalışmalarını sürdüreceklerini söyleyerek katılım çağrısı yaptılar.

Didem Kılınç, Şener Yıldız ve Grup Sterk söyledikleri şarkılarla etkinliğe katılanlara güzel dakikalar yaşattılar. Hamburg eyalet milletvekili ve DİDF Hamburg yönetim kurulu üyesi Deniz Çelik‘de etkinliğe katılarak kadınlara destek verdi.

12813917_10153972957354197_1210794034107366923_nGÖPPİNGEN

Göppingen’de Göçmen Kadınlar Derneği 8 Mart’ı kutladı. Farklı uluslardan kadınların bir araya geldiği kutlamanın sunuculuğu iki genç kadın yaptı. Açılış konuşmasını yapan Melek Kandilli; „Almanya’da artan ırkçılığa, kadına yönelik her türlü şiddete ve eşitlik için örgütlenmeliyiz“ dedi.

Günlerdir el birliği ile hazırlık yapan kadınlar bu çalışmanın olumlu sonucunu kutlamada gördüler. Emekçi kadınlar gününe gelen farklı kesimlerden kadınlar ilgiyle programı izlediler. Kadınların mücadele tarihinde bir kesiti yansıtan sinevizyon gösterimi salonda sessizliğin olduğu tek an idi.

Candost-Sibel gençlik grubunun dillendirdiği şarkılara zaman zaman kadınlarda eşlik ettiler. Göçmen Kadınlar Birliği başkanı Sidar Çarman da kutlamada bir konuşma yaptı. Kadınların öteden beri önemli taleplerinden biri olan Eşit İşe Eşit Ücret talebinin hala güncelliğini koruduğuna dikkat çeken Çarman güvencesiz, düşük ücretli ve sigortasız işlerde çalışanların büyük çoğunluğunu kadınlar oluşturuyor. Bunun için sendikalarımız başta olmak üzere hayatın bütün alanlarında örgütlenmeliyiz dedi.

MYDCT gençlik show grubunun gösterisi coşkuyu daha da arttırdı. Etkinlik coşkulu ve eğlenceli havada devam ederken Ankara katliamı haberi geldi. Böyle olunca programa son verilmek durumunda kalındı. 10 Ekim 2015 Ankara katliamını kınayan pankarttın önünde katliam kınandı.

KARLSRUHE
12806058_10153981820232884_6061654987311242567_nKarlsruhe de 8 Mart emekçi kadınlar günü 8 Mart kadın platformu tarafından gercekleştirilen bir etkinlikle kutlandı. Göçmen Kadınlar Birliği Karlsruhe Grubunun da içinde yeraldığı etkiğe değişik uluslardan 200 ün üzerınde kadın ve erkek katıldı. Programda yapılan konuşmalarda, skeç ve müziklerde cinsel ayrımcılığa ve her türden ırkçılığa karşı mücadele vardı. Kadınların partime, düşük ücretli, sözleşmesiz, güvencesiz ve mini işlerde çalıştırılması, kadınların dünya genelinde, almanyanında değişik biçimlerde içinde yeraldığı savaşlardan dolayı yaşadığı şiddet ve göçe zorlanması. mültecilere yönelik artan saldırılar ve ırkçılık bu yıl öne çıkan konular oldu. Platforma dahil olan kadın grupları hem sahnede hemde açtıkları bilgilendirme masaları ile kendilerini tanıtma olanağı buldu. Yaşamın her alanında kadınların dayanışma ve mücadeleye çağırıldığı etkinlik Ekmek ve Gül şarkısının hep birlikte söylenmesi ile sona erdi.

12821622_10153981820417884_7083815446182062682_n

, ,