Emeğimiz, bedenimiz, geleceğimiz, eşitliğimiz ve özgürlüğümüz için…

Türkiye kritik bir seçim dönemi eşiğinde. Türkiye seçimleri için Avrupa ülkelerinde  27 Nisan 2023 – 9 Mayıs 2023  tarihleri arasında oy verme işlemi gerçekleşecek. Bütün kadınları Türkiye’de mücadele eden kadınlarla dayanışmaya, eşitlik, özgürlük, barış, halkların kardeşliği için Emek ve Özgürlük İttifakı’nı desteklemeye çağırıyoruz. 

Türkiye tarihin en kritik seçimlerinden birinin gerçekleşmesine az bir zaman kaldı. Ülkenin ve toplumun geleceğini belirleyecek seçimlerde, ülkenin 13. Cumhurbaşkanı seçilecek ve parlamento yeniden oluşturulacak. 

AKP`nin iktidarda olduğu süre zarfında, hayatın her alanında, ekonomik, sosyal politikalarla, özgürlükleri kısıtlayan baskı ve zora dayanan uygulamalarla sorunlar derinleşmiş, halkların, kadınların, gençlerin, işçi ve emekçilerin yaşam koşulları zorlaşmıştır. Eşitlik, özgürlük ve barış içinde bir yaşam olanaksız hale gelmiştir. Kadınlar, LGBTİ bireyleri yok sayılmış, talepleri görmezden gelinmiş, çocukların hakları ayaklar altına alınmıştır. 

AKP iktidarı dönemi en fazla kadın cinayetinin yaşandığı dönem olarak tarihe geçti. Kadın katillerine cezai indirim sağladı. Kadın işsizliği ve yoksulluğu arttı. Kadınlar evde bakım işlerine ve erkeklere mahkûm edilmeye çalışıldı.  İstanbul Sözleşmesi yürürlükten kaldırıldı. Kadınların hakları ve talepleri için verdiği mücadele, yasaklar, gözaltılar ve şiddetle bastırılmaya çalışıldı. 

Göçmen Kadınlar Birliği olarak Emek ve Özgürlük İttifakı’nın taleplerini destekliyor, Avrupa’da ve Almanya’da oy kullanma hakkına sahip herkesi Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Kemal Kılıçdaroğlu’nu, Parlamento seçimlerinde ise Yeşil Sol Parti’yi desteklemeye çağırıyoruz. 

Kadınları yok sayan, karar mekanizmalarından dışlayan, evlere kapatan, yaşamlarına müdahale eden, bedenlerini ve emeğini sömüren gaspçılara ‘artık yeter’ demek için seçimler bir fırsat. 

Kadınların, emekçilerin, halkların, gençlerin, LGBTİ’lerin, engellilerin, çocukların, kültürlerin, inançların, tüm ezilenlerin taleplerinin dile getirilmesi için herkesi seçimlere katılmaya, eşitlik, özgürlük ve barış için oy kullanmaya ve oyuna sahip çıkmaya çağırıyoruz. 

,