Demenz nedir? Alzheimer nedir?

Serpil Yahyaoğlu20160424_164445-3

Frankfurt Niederrad semtinde her ayın son pazarı yapılan  “Kültürlerarası Kadın Cafe’sinde geçen pazar Demenz ve Alzheimer konulu bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Kubi (Kommunalen Gesundheitsinitiative) adına konusmacı olarak Claudia Morales katıldığı toplantıda, kadınlar bu konuda çok merak ettikleri soruların yanıtlarını buldılar. Görsel malzemeler ve filmlerle zenginleştirilen sunumu kadınlar pür dikkat dinlediler.

Demenzin sadece yaşlılıkta ortaya çıkmadığına değinen Morales önerilerini ise şöyle sıraladı.

Bol su içmek, günde en az 20 dakika spor yapmak ki buna ev işleri, cam silme, yemek yapma, merdiven yıkama vs. dahil değil. Yağmur, kar, tipi, çamur demeden temiz havaya çıkma,  güneş ışığından faydalanma, sudoku, bulmaca gibi egzersizler yapma, sosyal aktivitelere katlıma, insanlarla diyalor ve ortak paylaşımlar da bulunma. Sağlıklı beslenme gibi.

Almanya’da bu hastalık için kurum ve kuruluşların her türlü desteği ücretsiz verdiklerine değinen Morales, kurumlarla ilgili de bilgi verdi. Konuyla ilgili bir kaç film önerisinin de yapıldığı toplantıda, Morales’den Kadın dergisine yazma sözü alındı ve cuma günleri çocuklar ve kadınlar için başlatılan halkoyunları kursuna çağrı yapıldı.

 

.

,