Dayanışma için maskeler dikiyoruz!

Berlin Göçmen Kadınlar Birliği’nin DaMigra ve Gesundheitskollektiv Berlin e.V. ile ortak gerçekleştirdiği dikiş aksiyonu

Madem ki bu işler yine bizim üzerimize kaldı, evet, bu kez dayanışma için maskeler dikiyoruz. Çünkü dayanışma yaşatır!

Pandeminin başlangıcından bu güne dek en büyük ihtiyaçlardan ve yine en büyük eksiklerden biri oldu maske ve halen de olmaya devam ediyor.

Herkese ücretsiz, kolaylıkla erişebileceği maske olanağı, alınan Corona “tedbirlerinin” en başında gelmesi gerekirken, hiç de böyle olmadı.

Pandemi başlangıcında hiç bulunamayan, sonrasında ise fahiş fiyatlarla piyasaya sürülen maskelere ulaşamayanlar kendi tedbirlerini oluşturmak zorunda kaldı.

Ve kadınlar dikiş makinelerinin başına oturdu yeniden, makinesi olmayanlar da elde diktiler ve dikiyorlar maskeleri.

Yine biz kadınların üzerine kaldı bu işi de kotarmak!

Ücretsiz, rahatlıkla ulaşılabilir maske talebimizden ve yine Corana sürecinin kadınlara dayattığı tüm diğer zorlukların acilen çözümü taleplerimizden vazgeçmiyoruz!

Ancak buna rağmen, dayanışma için dikiyoruz bu kez!

Nesli Kavi: Bugün, Berlin Göçmen Kadınlar Birliği ve DaMigra olarak, dayanışma amaçlı maskeler diktik. Dayanışma güzel ve faydalı düşüncesinden yola çıkarak maske dikmeyi hemen kabul ettim. Birlikten kuvvet doğar. 5 kadın bir olduk, yaşlılar, anne ve çocuklar için maskeler diktik. Komşuma da verdim iki tane. 80 yaşlarındalardı ve maskesiz dışarı çıkıp doktora gidemiyorlardı. Çok sevindiler hediye olduğunu duyunca. Kendim de çok mutlu oldum dayanışmanın parçası olduğum için. Her alanda insnalar için yine yaparım.

Tülay Karataş: 2 aydan beri hayatımızı altüst eden salgın hastalık bize dayanışmanın ne kadar önemli olduğunu gösterdi. Birçok yöntemler geliştirerek bu süreci en az hasarla atlatabilmenin yollarını aradık örgüt olarak. İlk etapta, hastalık ilk çıktığında, maske bulmakta zorluk çekmiştik. Bunun stresini yaşamıştık. Bu nedenle, DaMigra’nın dayanışma maskeleri dikimine ben de severek katkıda bulunmak istedim. Bunun için de bugün arkadaşlarla birlikte maske dikimine katıldım. Bu maskelerin ihtiyacı olan insanlara gideceğini düşündükçe kendimi iyi hissettim. Bu şekilde bir dayanışmada bulunduğum için de mutluyum. Umarım ihtiyacı olan insanlar kullanır ve Coronasız günlerde sağlıklı olarak yaşarlar.

Aysun Çiçek: DaMigra’yla birlikte yaptığımız maske dikimi projesi gerçekten süperdi. Düşünenlere ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Biz el ele verdik ve bugün epey bir maske yaptık. Kolum kırık olmasına rağmen severek katıldım, çünkü bir çorbada azcık da olsa tuzum olursa çok mutlu oluyorum. Corona’nın hepimize bir şeyler öğrettiğine inanıyorum. Tabii ki acıları çok. Sorunlar çok, evlerde yaşanıyor. Kadınlar da kendileriyle hesaplaşıyor. Bunun içinde ben de varım. Görmediğim, ertelediğim çok şeyler varmış ve şimdi canımı acıtıyor. Şimdiki aklım olsaydı diye başlıyorum, sonra tekrar duruyorum. Tabii ki paylaştıkça güzelleşiyor hayat. İyi ki Göçmen Kadınlar Birliği var. Orada herkes bir şeyler üretmeye, paylaşmaya çalışıyor. Yoktan var ettiğimizi görüyorum. Corona’nın da paylaştıkça geçeceğine inanıyorum.

,