Çocuğumu Nasıl Destekleyebilirim?

IMG-20170625-WA0046
Serpil Yahyaoğlu
Frankfurt Niederrad semt komisyonu olarak her ayın son Pazar’ı aralıksız devam eden “Kültürlerarası Kadın Buluşması”(Interkulturelle Frauencafe)’nda bu ay 25 Haziran Pazar günü göcmen kökenli ebeveynlerin çok eksik olduğu bir konuda Bilgilendirme Toplantısı yapıldı.
Öncesinde Niederrad semtinde bulunan anaokullarına, okullara ve kütüphaneye bildiriler asıldı. Tek tek telefonlarla çağrı yapıldı.
Interkultureller Bildungsverein Frankfurt e.V. (Kültürlerarası Eğitim Derneği) kurucu üyesi ve öğretmen Kevser Şahin, Alman Okul Sistemi hakkında çok iyi hazırlanılmış dokümanla, hem görsel hem de anlatım olarak herkesin anlayabileceği şekilde, çok iyi bir Türkçe’yle, sanki öğrencilerine anlatır gibi sorulara yanıt verdi. Hatta bazen konu dışına taşan kadınların, özel hikayelerini de sabırla dinleyip paylaşmaya çalıştı.
20170625_161454
 Ilkokuldan Abitur’a kadar aileleri bekleyen sorular ve sorunlar, dikkat edilmesi gereken konular ve ayrıntılar, hepsi tek tek anlatıldı. Kadınlar can kulağıyla dinledi. Özellikle okulda problemleri olan çocuklar hakkında özel sorulara yeterince değinildi.
Alman Egitim Sisteminde;
  •  Hangi okul türleri var?
  • Aralarindaki fark nedir?
  • Hangi okul türü cocugum icin dogru olanidir?
  • Cocugum hangi hangi okullardan mezun olmasi lazim?
  • Üniversiteye gidebilmesi icin,cocugumun okulda iyi olmasi icin benim neler yapmam gerekir?
konuları hakkında geniş bilgi veren, gönüllü olarak Bilgilendirme Toplantıları yapan öğretmen Kevser Şahin, genellikle göçmen aileleri bilgilendirmenin çok önemli olduğunun altını çizdi. Bu konuda göçmen ailelerin bilgisizliği ve ilgisizliğinden şikayet etti.
Kevser Şahin, kurucu üyesi olduğu derneğin çalışmaları hakkında da bilgi verdi. Her konuda çocuklar için tek tek görüşme yapıp her türlü destek alınabileceğini belirtti. Hatta Almanca, İngilizce ve Türkce haricinde Arapça, Farsça,
Çince, İspanyolca, Hırvatça, Amharca ve  Tigrinyaca vb. dillerde.
Dağıtılan dernek broşüründe yer alan Entegrasyon Bakanlığı’nın desteklediği “Sprungbrett Bildung” projesi hakkında  internet sayfasından bilgi alınabilir: www.Bildungsverein-Frankfurt.de
Bayram dolayısıyla katılımın az olmasına rağmen çok verimli bir toplantı oldu. Toplantının sonunda kadınların genel ve özel sorularına özenle zaman ayrıldı ve vakit yetmediği için sorulamayanlar da kağıtlarda yazılı kaldı. Toplantı, yaz tatilinden sonra tekrar buluşma isteğiyle bitirildi.
, ,