Berlin’de İranlı kadınlarla dayanışma eylemi

İran’da kadın ve insan hakları savunucuları ile dayanışma için  28 Eylül Çarşamba günü tarihi Brandenburg  kapısı önünde Alman Kadın Konseyi’nin çağrısıyla bir eylem düzenlendi ve basın açıklaması yapıldı. Eyleme kadın örgütleri, sivil toplum kuruluşları,  dernekler, parti temsilcileri destek verdi. Göçmen Kadınlar Birliği’nin de yer aldığı gösteride konuşmacılar, Iran’daki kadınlar ve insan haklar savunucuları ile dayanışma çağrısında bulundu.

Ayşe Çicek- Özlem Baba

Alman Kadın Konseyi (DF) 28 Eylül Çarşamba günü Brandenburg Kapısı önünde”İran’daki Kadınlar ve İnsan Hakları Savunucuları ile Dayanışma Günü” mitingi düzenledi. DF Başkanı Dr. Beate von Miquel’in yanı sıra siyaset, sivil toplum ve kültür dünyasından çok sayıda temsilci burada konuşma yaparak uluslararası dayanışma mesajı verdi.

“Dr. Beate von Miquel mitingde yaptığı konuşmada, „Alman Kadın Konseyi, İran’da kadınlara yönelik baskılara son verilmesi ve kadınların hakları için mücadele eden gösterici kadınların ve tüm insan hakları savunucularının kararlı bir şekilde arkasındadır. Bugün buradan uluslararası dayanışma mesajı gönderiyor ve İran’da sokaklara dökülen herkese sesleniyoruz: Sizi görüyoruz! Sizi duyuyoruz! Sizin yanınızdayız!” dedi

Oyuncu Pegah Ferydoni konuşmasında İran’daki protestoların kadın hakları ve tüm insanların fiziksel ve zihinsel olarak kendi kaderlerini tayin etmeleriyle ilgili olduğunu açıkça ifade etti.

Göçmen Kadınlar Birliği adına konuşan Ayşe Harman şunları söyledi: “Kadın hakları insan haklarıdır! İran rejiminin eylemlerini şiddetle kınıyor ve tüm kadınları İran’daki kadınlar ve sivil toplum için dayanışma mitinglerine katılmaya çağırıyoruz.”

“Sivil toplumu, hükümetleri, ulusal ve uluslararası örgütleri, feminist ve LGBTQI topluluklarını İran’daki kadınlar ve marjinalleştirilmiş bedenlerle ulus ötesi dayanışma göstermeye çağırıyoruz. İran 6Rang girişiminden Mehrnoush Ahmadi, İran’daki insanları özgürlük mücadelelerinde her zamankinden daha fazla desteklemek gerektiğini söyledi.

Kültür ve Medyadan sorumlu Devlet Bakanı Claudia Roth Alman hükümeti adına yaptığı konuşmada  “İran’da baskı ve keyfilik döneminin sona erdiğini iktidardakilere açıkça gösteren cesur kadınların yanındayız.“dedi.

Zhina “Mahsa” Amini’nin vahşi ölümü, LGBTQI aktivistleri Zahra Sedighi-Hamadani ve Elham Choubdar’a verilen hapis ve ölüm cezaları ve İran rejimi tarafından sokaklarda sayısız göstericinin öldürülmesi hepimizi öfke ve üzüntüye boğuyor. Ancak bununla yetinilmemelidir“ diye konuştu. 

Brandenburger Tor kapısından Iran’daki kadınlara uluslararası dayanşma mesaji gönderilerek aynı zamanda oradaki mücadelenin tüm dünyadan ve Almanya’dan da yakından takip edildiğinin altı çizildi. Brandenburger Tor tarihi kapsından Iranlı kadnlara seslenilerek “Buradan Iran’daki tüm mücadele eden kadınlara diyoruzki; sizi görüyoruz, sizi duyuyoruz ve sizin yanınızdayız.” denildi. 

Iran ahlakcpolisi tarafından katledilen Mahsa Amini ve gösterilerde yaşamını kaybeden kadınlar için için farklı dillerde „kadın, yaşam, özgürlük“ sloganları atıldı.

, ,