Kadın cinayetlerine sessiz kalınmasın-İstanbul Sözleşmesi koşulsuz uygulansın

Geçen hafta içinde Almanya’da iki kadın daha katledildi. Bad Soden Salzmünster’de 38 yaşındaki Brigette H. ayrılmak istediği eşi tarafından defalarca bıçaklanarak öldürüldü. Dortmund’da ise Onalia Ç. eşi tarafından bıçaklanarak öldürüldü. Her iki olay sırasında da çocuklar evdeydi. Onalia Ç.nin daha önce de eşinden gördüğü şiddet nedeniyle kadın sığınma evinde kaldığı belirtiliyor.

Her üç günde bir kadının öldürüldüğü Almanya’da, 2019 yılında 135 kadın ve 15 çocuk çoğunlukla (eski) partnerleri tarafından öldürüldü ve 63 kadın ağır yaralandı, öldürülmüş olması muhtemel 5 kadın ise hala kayıp. (www.onebillion.de)

Kadına yönelik şiddetin her türlüsünün giderek arttığı Almanya’da, kadın sığınma evlerinin yeterli kapasitede olmaması, şiddet gören kadınlara eşlerinden, partnerlerinden bağımsız bir yaşam kurabilme olanaklarının sağlanmaması, Almanya’nın imza attığı ve iç hukuk kuralı haline getirdiği İstanbul Sözleşmesi’nin gereklerini yerine getirmemesi ve hatta çekinceler koyması kadınların öldürülmesine, şiddete uğramaya devam etmesine neden olmaktadır.

Her yıl, 25 Kasım, 14 Şubat ya da 8 Mart gibi mücadele günlerimizde, sığınma evlerinin yetersizliğini anlatmaktan, gerekli bütçe ayrılmamasını protesto etmekten, yasaların istisnasız herkes için uygulanmasını istemekten, kadına yönelik şiddetin kültürel, etnik sorunmuş gibi gösterilmesinden, şiddete uğrayanların kendini açıklamak zorunda kalmasından, sorunlarımızı ırkçı ayrımcı örgütlenmelerin önyargı ve düşmanlıkları körüklemek için kullanmasından, kadını aşağılayan, değersizleştiren, gerici, muhafazakar politika, söylem ve uygulamalardan bıktık usandık.

Artık yeter!

Bu nedenle:

Bir kişi daha eksilmemek için bütün kadınları mücadeleye çağırıyoruz.

Aile draması değil kadın cinayeti!

İstanbul Sözleşmesi koşulsuz uygulansın!

Sığınmak isteyen tek bir kadın ve çocuğun dışarda kalmayacağı kapasitede tüm Almanya’da sığınma evleri açılsın. Bütçeleri artırılsın.

İkamet ettikleri yer, sağlık durumu, köken veya oturma izni ne olursa olsun, şiddete maruz kalan tüm kadınlar için yeterli yardım ve destek sağlansın!

cinayet_Layout 1

, ,