Arjantin’de kadın cinayetlerine karşı kitlesel eylem: Eksilmeyeceğiz

03Arjantin’in başkenti Buenos Aires’te binlerce kişi kadına karşı şiddeti protesto etmek için yürüdü.Buenos Aires başta olmak üzere 70 kentte eş zamanlı olarak düzenlenen yürüyüşe katılan kadınlar, erkek şiddetinin önlenmesi ve eşitlik taleplerini dile getirdi.
Kadın cinayetelerini protesto eylemlerine Şili ve Uruguay ile Meksika’dan da destek geldi.
Buenos Aires’te Kongre binasının önündeki meydanda gerçekleştirilen gösteri son dönemde işlenen ve ülkeyi ayağa kaldıran kadın cinayetlerinin ardından geldi.
14 yaşında bir kız erkek arkadaşı tarafından hamile olduğu gerekçesiyle ölene dek dövüldü.
Nisan ayında bir anaokulu öğretmeni Cordoba’da boşandığı kocası tarafından sınıfında öğrencilerin gözleri önünde öldürüldü.Gösterilere kadın hakları örgütleri, sendikalar, siyasi partiler ve Katolik Kilisesi de destek verdi.
Buenos Aires de yürüyüşçüler dövizler taşıdı ve protestonun ortak sloganı olan “Bir eksik olmayacağız” yazılı bantlar taktı.
Bazı göstericilerin öldürülen kadınların fotoğraflarının basılı olduğu gömlekler giydiği görüldü.
Futbol yıldızı Lionel Messi kampanyaya destek vererek Facebook hesabına “Kadın cinayetleri yeter. Bugün seslerini “Bir eksik olmayacağız” diyerek yükselten tüm Arjantinlilerle birlikteyiz” diye yazdı.

Casa del Encuentro örgütünden Fabian Tunez, ülkedeki maço kültürü nedeniyle kadınların ‘hakimiyet altına alınması gereken varlıklar’ olarak görüldüğüne dikkat çekiyor. Aktivist, bu nedenle kadına yönelik şiddeti engellemek için acil bir eylem planı devreye koymasını talep ediyor.
Arjantin 2012 yılında kadına yönelik şiddete daha ağır cezalar getiren bir yasayı onayladı ancak kampanyayı yürütenler yasaların yeterince uygulanmadığı görüşünde.

Her 30 saatte bir kadının öldürüldüğü Arjantin’de resmi rakamlara göre 2014 yılında 277 kadın, eşi ya da sevgilisinden gördüğü fiziksel şiddet sonucu hayatını kaybetti.

Güney Amerika’da kadına yönelik şiddet Arjantin’le sınırlı değil. Meksika’da her yıl 2 bin kadın erkekler tarafından öldürülüyor. Brezilya’daysa her gün 15 kadın erkek şiddeti nedeniyle yaşamını yitiriyor.

Birleşmiş Milletler’e göre, 15 Latin Amerika ülkesinde cinsiyet temelli saldırılara cezai yaptırım öngören yasaları var, ancak bu yasaları uygulanmasını sağlayacak mekanizmaların hayata geçirilmesi için gerekli adımları atılmıyor.

Kaynak  BBC, DW

,